Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Tehditleri ‘Kangal’ Susturacak

ASELSAN, drone-mini/mikro İHA ve el yapımı patlayıcı gibi tehditleri etkisiz hale getirecek KANGAL Karıştırma/Köreltme Sistemi’nde ilk teslimatı gerçekleştirdi.

ASELSAN, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan Kangal Drone-Mini/Mikro İHA ve Radyo Frekans Kontrollü El Yapımı Patlayıcı (RFEYP) Karıştırma/Köreltme (Jammer) Sistemi’nin, Aralık 2019’da başarıyla tamamlanan fabrika ve arazi kabul testlerinin ardından ilk teslimatı gerçekleştirdi.

Seri üretime geçilen ve ilk teslimatta yer alan birçok sistem, kullanıcılara verilen eğitim ile üst düzey yetkililerin konvoylarında bulunacak. Sistem,RF kontrollüel yapımı patlayıcılara karşı koruma sağlanmasında ve daha güvenli yolculuk yapılmasında rol oynayacak.

Kangal Karıştırma/ Köreltme Sistemi, devlet kurum binalarının,VIP araçların RF kontrollü el yapımı patlayıcılara karşı ve askeri tesislerin/üslerin, konvoyların, tören alanlarının, üst düzey yetkili konutlarının ve kontrol noktalarının Drone/Mini İHA’lara karşı korunmasını sağlayacak.

Kangal tüm iletişimi susturuyor

Tam kapsama özelliğiyle tüm RF bandında telsizlerin, cep telefonlarınınRFEYP tetik frekanslarına ve drone/mini İHA’ların uzaktan komuta, kumandaların, GNSS, veri/görüntü/video aktarım frekanslarına aktif karıştırma uyguluyor.

KANGAL; yeni nesil, çok kanallı, kompakt ve birden çok amaca yönelik olarak tasarlanıp, Drone-Mini/Mikro İHA ve RFEYP Karıştırma/Köreltme Sistemi’nin, İhtar Anti-Drone Sistemi, Modüler Üs Bölgeleri ve benzer projelerde kullanımına yönelik çalışmalarına da devam ediliyor.

Türkiye’nin dört bir yanında koruma

Türkiye’nin dört bir yanındaki konvoy ve tesislerde kapsamlı bir koruma sağlaması hedeflenen Kangal Karıştırma/Köreltme Sistemi‘nin sözleşme kapsamındaki tüm teslimatlarının kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Kangal Araç Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ailesi, güvenlik güçlerinin araçlarına entegre edilerek, araçların seyri ve duraklaması sırasında olası RFEYP tuzaklarına karşı aktif RF karıştırma/köreltme uygulamasıyla koruma sağlıyor.Modüler özellikte ve çok bantlı olarak tasarlanan sistem, halihazırda bilinen frekans bantlarının tamamını kullanan olası tehditleri eş zamanlı olarak engelleyebiliyor.Farklı tipte araçlara entegre edilebilen sistem, araçtan araca kolayca taşınabiliyor.

Kangal Araç Tipi Jammer, programlamaya yetkili kullanıcı seviyesinde, sahada programlanabiliyor, olası yeni tehditlere karşı uyumlandırılabiliyor. Yeniden programlanabilme özelliğiyle sistem operatöre, öncelikli ve değişen tehditler özelinde yeni karıştırma profilleri/modlar (spektral şekillendirme) oluşturabilme yeteneği sunuyor.

 

Related posts

Yapay zeka teknolojileri için “Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi” yolda

Fatih Akgün

Elektrikli sürücüsüz otomobil üretiminde Apple ve Hyundai

Subaru Forester Hibrit Motoruyla Satışa Sunuldu

Fatih Akgün

Yorum Yap