Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Askeri uçaklarda Pilotların Hayatını kurtaran Fırlatma

Askeri uçaklarda Pilotların Hayatını kurtaran Fırlatma

Askeri uçaklarda Pilotların Hayatını kurtaran Fırlatma koltuğu sistemi

Savaş uçaklarında fırlatma koltuğu acil durumlarda pilotların hayatını kurtarıyor. Fırlatma koltuğu, genellikle savaş uçaklarında acil durumlarda pilot veya mürettebatı kurtarabilmek için tasarlanmış bir sistem. Peki askeri uçaklarda pilotların hayatını kurtaran Fırlatma koltuğu sistemi nasıl çalışır.

Nasıl çalıştığını kısaca anlatalım:

Pilotun üzerindeki camdan kapak kısmı tamamen açılır veya dışarıya doğru fırlatılır. Sonraki aşamada ise açık yerden pilot ve koltuğu uçağın dışına fırlatılır. Alçak uçuş yapan uçaklarda uçağın üst kapağının ayrıca fırlatılması için çok süre olmadığından, bu kapağın fırlatması ile eş zamanlı olacak şekilde pilot koltuğunun uçuşu için patlatan sistemlerde mevcuttur.Kapak açıldıktan sonra pilotun hava akımı ile uçaktan ayrılmasını sağlayan sistemlerde ise pilota bağlı bir paraşüt açılarak pilotu dışarı doğru çeker.Bazı yüksek hızlı süpersonik uçaklarda ise pilotların yüksek hızlardan dolayı yaralanmamaları için pilot kabini tamamen uçaktan  fırlatılır.Av ve bombardıman uçaklarının pilot kabinleri bir tehlike durumunda uçaktan ayrılabilecek şekilde yapılır.

Kısaca sistemde hangi özellikler bulunur

Kabinde düşüş hızını azaltmaya yarayan paraşütlerle, pilotların yeterli yükseklikte atlayabilmeleri için fırlatma koltukları bulunur. İniş anında pilotu koruyacak bir hava yastığına sahip bu sistemde aynı zamanda şişme bir botta mevcuttur. Eğer pilot suya inerse pilotun üstündeki can yeleği şişer ve ayrıca sistemdeki şişme bot aktive olur. Pilot kendisini arayan gemilere ve uçaklara bu fırlatma koltuğunda bulunan vericiler sayesinde sinyal gönderir. Sistem tehlike anında sinyali otomatik olarak aktive eder.

Fırlatma koltuğu Sisteminin Amacı:

Fırlama koltuğu sistemlerinin esas amacı pilotun hayatta kalmasıdır. Bu sistem ile uçaktan kaçış yapan pilot 12 ila 24 arasında bir G-kuvvetine maruz kalır. Bu kuvvet çok yüksektir, bu nedenle pilotlara bu G-kuvveti için, pilotların giydiği özel giysiler tasarlanmıştır. Çünkü bu g-kuvveti yüzünden birden tansiyon yükselmesi sonucu oksijensiz kalma ve hayatını kaybetme durumları söz konusudur. Ayrıca fırlatma koltuğundaki ani ve şiddetli ivmelenme iskelet yapısında kalıcı hasarlar bırakabilmekte, pilotların uçuş kariyerini sona erdirecek derecede sakatlanmalara yol açabilmektedir. Fırlatma koltukları modern askeri uçakların en önemli parçalarından biridir. Binlerce pilotun yaşamını kurtarmıştır.

Fırlatma koltuğu tasarımları ve sistemleri 2.Dünya savaşı sırasında çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. 50 yıla yakın bir süredir üzerinde çalışılan fırlatma koltukları sürekli daha iyisi için geliştirilmektedir. Fırlatma koltuk tasarımı konusunda önde gelen devletlerden ABD ve Sovyetler Birliği ile takipçisi konumundaki Rusya’nın farklı tipteki modelleri geniş ölçüde tüm dünyada kullanılmaktadır. Martin Baker 1946 yılından bu yana fırlatma koltuğu üreten öncü bir firmadır. Boeing, Saab  ve (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) TAİ de; Martin Baker’dan  fırlatma koltuğu satın alan firmalar arasında yer alıyor.

Related posts

İngiliz Astronottan Korkutan Açıklama: Uzayın Derinliğinde Dev Ahtapotlar Var…

Meryem ACAR

Galaksimizde başıboş gezen ‘serseri gezegen’ tespit edildi

Vildan Çelik

Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap