Teknolojix Haber
YAZILIM

ASP.NET nedir?

ASP.NET nedir?

Merak edenler için konuyu, sadece günlük işlerinde bilgisayar kullananlar için bile anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştık. Aşağıda bulabilirsiniz.

İyi okumalar…

ASP.NET 2002’de Microsoft  tarafından geliştirilmiş bir server tabanlı web uygulama gelişimi programıdır. ASP “Active Server Pages (Aktif sunucu sayfaları)” in kısaltması ve .NET “Ağ Destekli Teknolojiler” dir. Özdevinimli (dinamik) web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetleri geliştirilmesine olanak sağlar.  (Dinamik web sayfalarından kastedilen, son kullanıcı ile server’in  etkileşimidir. Örneğin; bir e-ticaret sitesinden bir ürün sipariş edilmesi, o e-ticaret sitesinin sayfasının dinamik bir web sayfası uygulaması olduğunu gösterir). ASP.NET dosyalarının uzantısı “.aspx” olarak belirlenmiştir. Microsoft’un uygulama geliştirme platform olan .NET Framework kütüphanesini ve internet bilgi sunucusunu (IIS: Internet Information Services) kullanarak çalışır.

kodlama

ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı ( CLR – common language runtime) altyapısına dayalı çalışır, diğer bir deyişle, yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm dilleri ASP.NET uygulamaları geliştirmek için kullanabilirler. Yani, Java teknolojisinde olduğu gibi, yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir.  Web uygulamaları, web hizmetleri alanına yönelik olarak ortak dil kullanması bakımından Java gibi açık kaynaklı veri tabanı olanağını sunabilmektedir.

ASP.NET, HTTP protokolü ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Tüm web uygulamalarında kullanılan standart protokoldür.

ASP.NET kodu açık olmadığı için güvenlik amaçlı tercih edilmektedir. Yüksek güvenlik ve performans gerektiren web uygulama geliştirmeleri için uygundur. Günümüzde e-ticaret siteleri, bir takım haber portalları, çeşitli kurumsal uygulamalar, forum siteleri ASP.NET ile yazılabilir ve yönetilebilir. Web tasarım ve programlama alanında kullanılır. Ayrıca içerik yönetim sistemlerinde ve bloglarda da kullanılabilir. Örnek olarak;  msn.com , ebay.com , hotmail.com , myspace.com gibi siteler verilebilir.

ASP.NET yazılım geliştirme için Visual Studio gerektirir. Microsoft’un Visual Studio adlı yazılım geliştirme programı sayesinde, ASP.NET ile çok kısa süre içerisinde site düzenlemeleri yapılabilir, hatalar düzeltilebilir ve projeler çok hızlı br şekilde kodlanabilir. ASP.NET için Visual Studio’nun Community versiyonları ve veritabanı olarak MSSQL Server Express ücretsizdir. Fakat kapsamlı projeler için gerekli olan ileri düzey veritabanı sistemleri ücretlidir (MSSQL Server Standart, Enterprise vb.).

ASP.NET XML, web Servisleri, veri tabanı etkileşimi, email etkileşimi gibi birçok teknoloji tarafından desteklenir. Ayrıca, proje hazırlanırken kodlar, projenin template tarafından bağımsız yazılır.

Kuşkusuz PHP gibi farklı yazılım kodları da mevcuttur. Ve ihtiyaca göre değişmekle birlikte PHP’den sonra en çok tercih edilen ASP.NET’tir. Neden mi? Nedenleri aşağıda:

  • Çoklu dil desteği (yaklaşık 30 adet karışık proglamlama dili ile kullanabilmektedir; farklı dillerde proglama yapıldığunda bunların birlikte işlemesini sağlar).
  • .Net’in bir parçasıdır. .Net’in yaklaşık 3400’den fazla sınıfı bulunmakta ve asp.net’te bunun içindedir.
  • NET’de HTML kodları arasına sürükle bırak yöntemi ile hazır kontroller (buton, textbox vb.) kolaylıkla eklenebilir.
  • NET kodları tarayıcılar tarafından görüntülenmediği için güvenlidir ve teknolojisi oldukça hızlıdır. Yüksek güvenlik ve performans gerektiren web uygulama geliştirmeleri için uygundur
  • NET bir çok tekonoloji tarafından desteklenir. XML, Web Servisleri, Veri tabanı etkileşimi, email etkileşimi gibi bir çok teknoloji tarafından desteklenir ve bir çok teknolojiyi destekler.
  • NET kullanıcıları için bir çok arayüze sahiptir. Email formları, veritabanı listeleyicileri gibi bir çok komponent bulunmaktadır.
  • Ücretsiz araç kitleri ile kod yazmadan uzman teknolojiler projeye eklenebilir.
  • Visual Studio’nun kod ya da mantık hatası olduğunda uyarması sayesinde, ASP.NET ile yazılan projelerde anında müdahale edilebilir.
  • NET ile projeler hazırlanırken projenin dizayn tarafından bağımsız olarak rahatlıkla çalışabilirsiniz.
  • Performans monitörleri sayesinde projeler değerlendirilerek düzenlemeler yapılabilir.

asp.net

Related posts

Bilgisayarlarınız büyük tehlikede! Antivirüsler işe yaramıyor…

Fatih Akgün

Excel Makrolara Giriş

TikTok ebeveynlere çocuklarının uygulamasını kontrol etme imkanı sunacak

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Kayra 20 Kasım 2020 at 12:57 pm

Hemen herkesin anlayacağı bir şekilde yazılmış Ellerinize sağlık.

Cevaplayın
ahilez 20 Kasım 2020 at 2:11 pm

merhaba özge hanım konu harika ben uzun zamandır asp.net hakkında bilgi toparlamaya çalışıyorum ama çok yeterli bir kaynak bulamadım en azından türkiyede biraz daha ayrıntıya yer verirseniz çok sevinirim bir sonraki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkürler

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım