Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Astronomlar Kepler-88’in etrafında Gaz Devi keşfetti

Astronomlar Kepler-88'in etrafında Gaz Devi keşfetti

Astronomlar Kepler-88’in etrafında Gaz Devi keşfetti

W.M.Keck gözlemevinde,astronomlar Yüksek Çözünürlüklü Echelle Spektrometre (HIRES) aletini 10-metre Keck-I Teleskopu üzerinde kullanarak  Kepler-88 yıldız sisteminde ,dev bir gezegen keşfettiler. Kepler -88  yıldızının etrafında uzun bir periyoda sahip de v gezegen gazdan oluşuyor. Kepler -88 aynı zamanda KOI-142 olarak da biliniyor. Güneşe 1,243 ışıkyılı uzaklıkta olan  Lyra takım yıldızında yer alan bir yıldız olan Kepler-88 in de kendisine ait bir gezegen sistemi var. Yıldız, ortalama hareket rezonansı olarak adlandırılan tuhaf ve çarpıcı bir dinamiğe sahip, önceden tanımlanmış iki gezegen, Kepler-88b ve Kepler-88c’ye ev sahipliği yapıyor. Astronomlar Kepler-88’in etrafında Gaz Devi keşfetti.

Neptün büyüklüğünde olan kepler-88b gezegeni Kepler-88 yıldızının etrafında dönüşünü  sadece 11günde tamamlıyor. Bu süre Jüpiter büyüklüğünde olan Kepler -88c gezegeninin Kepler-88 yıldızı etrafında kendi yörüngesinde bir tur attığı süre olan 22 günün tam olarak yarısıdır.Yörüngelerinin saat benzeri doğası enerjik olarak verimlidir .Bu bir babanın çocucuğunu salıncakta sallamasına benzetilebilir. Kepler-88b gezegeni  kendi yıldızının etrafında attığı her iki turda bir şişer. Kepler-88c gezegeni kütlesel olarak , Kepler-88b gezegeninden 20 kat daha büyük kütleye sahip. Bu nedenle büyük gezegenin gücü iç yörüngeye sahip küçük gezegenin yörüngesinin zamanlamasında büyük değişikliklere sebep olur.

Yeni bulunan Gezegene Kepler-88d adı verildi oda diğer ikisi gibi kepler-88 yıldızının etrafında bir yörüngede dönüyor. Kepler-88d gezegeni yıldız etrafındaki bir tam tur dönüşünü 1403 günde tamamlıyor. Yörüngesi ise elips şeklinde. Bu yeni, gezegenin kütlesi Jüpiter’in kütlesinin üç katıdır. Kepler-88d kendi gezegen sisteminde en büyük kütleye sahip gezegen.

Kaynak: Sci-news

Diğer Uzay ve savunma ile ilgili haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Related posts

60 internet uydusu daha SpaceX’ten uzaya..

Büşra Seyhan

Güneş Sistemimizin Yıldızlararası Asteroidleri ‘Çaldığını’ Buldu.

Fatih Akgün

NASA’ nın astronotları, izole bir yaşamda neler yapılabilir anlattılar…

Fatih Akgün

Yorum Yap