Teknolojix Haber
DONANIM

Asus ROG StrixScopeTKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi

Asus ROG StrixScopeTKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi

Asus ROG StrixScopeTKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi

Klavyede altın standart  getiren markalardan biri olan Asus markası Asus ROG StrixScopeTKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi ‘ni 2019 yılında tanıtmıştı.

Klavye  Cherry Mx  anahtarlarına sahip olmasının  yanı sıra  q klavye türünde ve türkçe karakterlerede sahip. Ayrıca Aura strix desteğide var. Klavye kutusunun arkasında neredeyse tüm özelliklerinden bahsedilmiş. Klavyenin delux modeli bir tane bileklik ve Type-C kablosuyla beraber geliyor. Klavyenin tasarımında Num Pad’e yer verilmemiş. Boyutları açısından minimal bir oyuncu klavyesi. Çantaya rahatlıkla sığabiliyor. Ayrıca masada fazla yer kaplamıyor. Gelişen ileri teknolojiden yararlanılmış tasarımında bilekliği de manyetik olarak klavyeye tutunuyor. Bileklikte tırnaklar olamadığından takıp çıkarması oldukça pratik.Tam  boy klavyelerle Karşılaştırıldığında daha kompakt bir boyutta.

Asus ROG StrixScope TKL Deluxe mekanikoyuncu klavyesi

Kullanılan Malzeme açısından

Asus ROG StrixScope TKL Deluxe oyuncu klavyesi

Malzemesi alüminyum malzemeden üretilmiş.Üzerine “Republic of Gamers” yazısı işlenmiş. Klavyenin modern tasarımı yapılırken kaliteden ödün verilmemiş oldukça kaliteli bir malzemeden üretilmiş. Klavyenin kasasının arkasında da kaliteli sağlam bir plastik kullanılmış. Klavye ile gelen bileklik ; kullanıcının rahat edebilmesi için ,bileğin geldiği kısmı yastık formunda üretilmiş. Bu özellikleri sayesinde yazı yazarken ve oyun oynarken yaşanılan bilek rahatsızlıklarını en aza indirilmesi planlanmış. Ergonomik yapısı sebebi ile bileği destekliyor. Şunu da belirtelim ki bileklik sadece bu klavyenin “Deluxe” modelinde var. Deluxe olmayan modele yok.

Ayrıca klavyenin arkasında bulanan topuk kısımlarını açtığınızda klavye yerinden hareket etmiyor. Klavyenin güzel özelliklerinden birisi de kablosunun değiştirilebilir olması böylece klavye yıpranan kablodan dolayı değiştirmek zorunda kalınmıyor. Sadece kablo değiştirmek yeterli oluyor. Kablosu  Type-C kablo klavyenin bu  ara birimini kullanıyor olmasıda hız açısından  avantaj sağlıyor.

Tuş takımı;

Asus ROG StrixScope TKL Deluxe oyuncu klavyesi tuş takımının tasarımında robotik fontlar kullanılmış olduğu oldukça dikkat çekiyor. CTRL butonun da büyük dizayn edilmiş olması bilgisayar oyuncuları tarafından tercih edilebilecek bir özellik. Tuş takımı, anahtar başlıkları  diğer klavyelerde olduğu gibi ABS malzemeden imal edilmiş. Klavye üzerindeki multi medya butonları incelediğimizde “F” butonlarına atanmış. Müziği çal, durdur , ses aç,kapa gibi butonlar var. Bunların sürekli kullanımı ve tek butonla kullanımı için bir kereliğine ” fn+ins” kombinasyonu yaptığınızda  bu butonları fonksiyon butonu  olarak kullanabiliyorsunuz.

Bekleme (stand) modunun özellikleri;

Asusun bu klavyeye eklediği bir diğer kullanışlı özellik ise “Stand” (bekleme) modunun olması. Stand tuşuna basıldığında otomatik olarak Bilgisayar ekranınızdaki bütün ekranlar aşağıya indiriliyor ve sistem sessize alınıyor. O anda sanki  bilgisayarda hiç bir şey yapılmıyormuş gibi görünüyor. Sistem sesiz moduna alındığından dışarıdaki sesleri de duyabiliyorsunuz. Tekrar “stand” tuşuna basıldığında tüm çalışmanıza veya oyununuza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

RGB aydınlatmasını

Asus ROG StrixScopeTKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi nin bir diğer özelliği RGB aydınlatmasının ışık dağılımı ve homojenliği oldukça güzel. Renk geçiş seçenekleri oldukça fazla. Dilerseniz Armory 2 yazılımı üzerinden efekt renk ve ışık şiddetini belirleyerek klavyeye atayabiliyorsunuz. Asus Auro Sync üzerinden aydınlatmasını diğer ekipmanlarla (kulaklık,ekran kartı aydınlatması gibi…) eşleyebiliyorsunuz.

video tarafımdan yapılmıştır her hakkı [email protected]

Klavyenin Anahtarlarına kısa bir bakış atalım

Asus ROG StrixScope TKL Deluxe mekanik oyuncu klavyesi   Cherry Mx RGB led anahtarla geliyor. Teknik özellik olarak baktığımızda 4 mm toplam mesafesi 2 mm de basılmış oluyorlar bu nedenle tepkisel anahtarlar. 50 milyon basım ömrüne sahip.Yazı yazma anlamında daha sesiz bir klavye.

Oyun testlerine baktığınızda uzun kullanım maratonlarından sonra bu klavyenin kullanıcıyı yormadığı. Antigosting klavye kategorisinde olduğundan hızlı girdileri veya birden çok veriyi çok hızlı bir şekilde işleyip sisteme yollayabiliyor. İyi bir oyuncu iseniz bu klavye yeteneklerinizi ortaya koyabilmenizi sağlayacak donanımı size sunacaktır.

Related posts

Sennheiser’dan beklenmeyen pazar değişikliği!

Büşra Seyhan

Uzay kolonilerinin sorunları birer birer çözülüyor

Fatih Akgün

Office 365 Yerini Microsoft 365’e Bırakıyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap