Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

“Ateş Çemberli Güneş Tutulması”

21 Haziran’da “Ateş Çemberli Güneş Tutulması” saat kaçta?

Ay ve Güneş’in neden olduğu belki de en etkileyici Güneş tutulması olan “Ateş Çemberli Güneş Tutulması” bu hafta sonu gerçekleşecek.

Gökyüzündeki tutulmalar, çoğu zaman büyüleyici görüntüleri de beraberinde getiriyor. Ama bu tutulmalardan birisi var ki, diğerlerine göre çok daha etkileyici bir görsel şölene sahne oluyor.

21 HAZİRAN GÜNEŞ TUTULMASI SAAT KAÇTA?

Ateş Çemberli Güneş Tutulması” adı verilen bu tutulma, 21 Haziran’da, Türkiye saati ile 06.45’de gerçekleşecek ve Afrika’dan Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada gözlem yapılabilecek.

ATEŞ ÇEMBERLİ GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulmaları, Dünya’dan bakıldığında, Ay’ın Güneş’i kapatması ile gerçekleşiyor. Ateş Çemberli Güneş Tutulması da bu olaylardan biri. Ama buradaki fark, tutulmanın Ay’ın, Dünya’dan en uzak yörüngesindeyken gerçekleşmesi. Bu yüzden Güneş tam olarak kapanmıyor ve karşımıza, dairesel bir Güneş çemberi çıkıyor. Tam Güneş tutulmalarında ise Ay, Güneş’i tamamen kapatabiliyor.

Ateş Çemberli Güneş Tutulması Ne Zaman?

21 Haziran’da gerçekleşecek olan Ateş Çemberli Güneş Tutulması sırasında Ay, tutulmanın tepesinde, Güneş’in %99.4’ünü kapatacak. Aşağıdaki animasyonda hareket eden gölge, tutulmanın nerelerde görüleceğini gösteriyor.

 

Related posts

49 saatlik uçuşa imza attan Aksungur İHA

Fatih Akgün

Uzay araçlarında bir derece de İTÜ’den geldi!

Fatih Akgün

Pentagon UFO Görüntülerini Resmen Onayladı

Fatih Akgün

Yorum Yap