Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Atlas Kuyruklu Yıldızı, Parçalarına Ayrıldı!

Atlas Kuyruklu Yıldızı, Parçalarına Ayrılırken Görüntülendi

Kendisini bir bütün olarak tutamayan Atlas kuyruklu yıldızı, parçalanırken amatör gökbilimciler tarafından görüntülendi.

Ünlerini sürdürme konusunda sorunlu olan kuyruklu yıldızların ne kadar süre parlayacağı maalesef belli olmuyor. Bir hafta parlayan bir kuyruklu yıldız, sonraki haftada güneşe yaklaşırken sıcağa dayanamayarak parçalanabiliyor.

Comet Atlas‘ın hızlı bir aydınlanma aşamasından geçtiği, mart ayında keşfedilmişti. Bazı gökbilimciler, onu mayısta gökyüzünde izleyeceğimiz konusunda ümitliydi. Ancak birkaç hafta içinde belli oldu ki Atlas, bu beklentilere cevap vermeden önce parçalara ayrılmaya başladı. Şimdi amatör gökbilimciler, gök cisminin parçalara ayrılma anlarından dikkate değer görüntüler paylaşmaya başladılar.

Kuyruklu yıldızların davranışları pek kestirilemediğinden Atlas’ın parçalarına ayrılmasında bir sürpriz yok. Cisim, uzaktan görünmez hale gelinceye kadar parçalanmaya devam edebilir veya güneşe uçmadan önce insanlığa son bir kare verebilir.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Related posts

Sedec Talks’ta yerli uzay sanayi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Oksijen Molekülü Başka Bir Galakside İlk Defa Tespit Edildi

Fatih Akgün

SpaceX uzaya kenevir gönderecek. SpaceX, bir sonraki görevinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenevir ve kahve göndermeye hazırlanıyor.

admin

Yorum Yap