Teknolojix Haber
İNTERNET

Avustralya, Facebook ve Google’dan Ödeme Yapmasını İstiyor!

Avustralya, Facebook ve Google’dan içeriğini kullandıkları haberler için ödeme yapmalarını istemeye hazırlanıyor. Avustralya resmi kurumları, Facebook ve Google’la düzenleme için görüşmeler yapıyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Facebook ve Google’dan içeriklerini kullandıkları haber kaynaklarına ödeme yapmalarını sağlayacak bir davranış kodu oluşturmalarını istedi. Oluşturulacak kodun veri paylaşımı, haber sıralaması ve gelir paylaşımını sağlaması planlanıyor. Bu yeni düzenleme için düzenlemeler yapılıyordu Ancak koronavirüs salgınının reklam gelirlerini etkilemesi, düzenleme sürecini hızlandırmışa benziyor.

Avustralya hükümetinin mali işlerinden sorumlu olan Josh Frydenberg, haber kuruluşlarına Facebook ve Google tarafından yapılacak bu ödemenin adil olduğunu savunuyor. Görevliler, uygulamanın kesin olarak ne zaman  başlanacağını bildirmedi fakat uygulama için kullanılacak davranış kodu taslağının temmuz ayınının sonuna kadar hazır olması isteniyor.

Google ve Facebook, bu tarz düzenlemelerle ilk defa karşılaşmıyorlar. Daha önce Fransa’da da şirketlerden haber içeriklerini kullanmaları durumunda ödeme yapmaları istenmişti fakat Google, düzenlemeye karşı çıkarak haber önizlemelerini kaldırmayı bile düşündü.

Fransa’da meydana gelen bu olay, teknoloji şirketlerinin hükümetlerin benzer ödeme taleplerinden kaçınma yolları olduğunu gösteriyor. Bu sebeple Avustralya’da hazırlanan düzenlemenin temelini oluşturan davranış kodunun işe yaramayabileceği ihtimali yönünde yorumlar yapılıyor.

Related posts

Netflix, ABD Fiyatlarına Zam Yaptı (Türkiye’de de bekleniyor)

Vildan Çelik

Netflix,Kasım Ayında Yayınlanacak İçerikleri Açıkladı

Nihal Sanlı

Türkiye’nin veri kullanımı 2020’de 186 GB’ı geçti

Fatih Akgün

Yorum Yap