Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Avustralya, telefon kullanan sürücüleri yapay zekâ ile tespit ediyor

Avustralya’da direksiyon başında telefon kullanan sürücülerin tespitinin yapılabilmesi amacıyla Yeni Güney Galler Hükümeti, yapay zekâ destekli kamera sistemi uygulaması hayata geçirildi.

Trafik emniyetini sağlamak amacıyla trafik ihlali durumunun tespit edilmesi halinde ilgili otomobilin fotoğrafını çeken kamera, bir hata olmaması maksadıyla elde edilen görüntüyü bir insanın kontrol etmesini sağlıyor. Kameralar, otoyollarda hem sabit hem de araç üzeri olacak şekilde yerleştirilmiş durumda.

Cep telefonu kullandığı tespit edilen sürücüler, ilk ihlalde resmi bir uyarı alacaklar. Ancak daha sonraki cezalar para cezası olarak karşılarına çıkacak. Buna göre; sürücüler ikinci ihlalde beş trafik ceza puanı ve yaklaşık 344 Avustralya Doları yaklaşık 1.350 TL para cezası ile cezalandırılacaklar. Okul bölgelerinde artacak ceza tutarları ise yaklaşık 1.780 TL olacak.

Yetkililer yeni uygulamanın sonuçlarının olumlu olacağından eminler. Bu konuda açıklamalarda bulunan hükümet yetkilisi Bernard Carlton, “Bağımsız kaynaklar tarafından yapılan örnekleme sonucu yapay zekâ sistemi, beş yıllık süre zarfında 100 kadar ölümcül ve ciddi kazanın önlenebileceğini gösterdi.” ifadelerini kullanmış.

Yeni hayata geçirilen uygulamanın belli sıkıntılara yol açacağını da düşünmeyenler yok değil. Özel hayatın ihlali kaygısından ziyade, ceza alan sürücülerin hata yapıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmak isteyecekleri ve bunun da yargı sistemi üzerindeki yükü artırabileceğiifade ediliyor. Ayrıca Avustralya’nın bu uygulamasının dünyada da bir ilk olduğu belirtiliyor.

Related posts

Araba Kullanırken Sigara İçen Sürücüler, Yapay Zeka ile Tespit Edilecek

Yasemin ACAR

Yapay Zekalı Astronotlar Duygularınızı Algılayabilecek

Fatih Akgün

Apple,Voysis’i Satın Aldı

Fatih Akgün

Yorum Yap