Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber UZAY ve SAVUNMA

Ay’ a Kardeş Geldi

Bugüne kadar astronomi ile anlatılan şeyleri unutun. Dünya’nın ikinci uydusunun olduğu tespit edilidi. Dünya’ nın yeni uydusu 2020 CD3 hakkındaki bilgiler.

Galaksimizde belli bir büyüklükten fazla olan gök cisimlerine gezegen diyoruz. Bir gezegenin yörüngesinde dolaşan gök cisimlerine ise uydu adını veriyoruz.

Güneş sisteminde yer alan pek çok gezegende 2 hatta 3 uydu bulunuyor. Dünya’nın ise Ay isimli tek bir uydusu bulunabilmişti. Düne kadar böyleydi . Geçtiğimiz günlerde  Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nden bir açıklama geldi. Buna göre Dünya’ nın yörüngesinde dolaşan yeni bir cisim daha olduğu tespit edildi. Yani yeni bir uydumuzun daha var olduğu kanıtlandı.

Dünya’nın ikinci bir uydusu var. Yani Ay’ a bir kardeş geldi.

2020 CD3 adı verilen küçük bir asteroid Dünya’nın yörüngesine oturarak aynı Ay gibi gezegenimizin etrafında dönmeye başladı.

Yetkililerden gelen açıklamalara göre asteroidin bir otomobil büyüklüğünde olduğu belirtildi. Rusya Bilimler Akademisi Astronomi Enstitüsü Başkanı Boris Şustov bu tür uyduların zamanla kendiliğinden yok olduğuna dikkat çekti.

Sustov’a göre Dünya’nın yörüngesine giren 2020 CD3 de birkaç yıl gezegenimizin etrafında dönecek; sonrasında kendiliğinden yok olacak.

Ay’ ın kardeşi;  yeni uydumuz 2020 CD3  için bildiklerimiz bu kadar. Kafasına takılanlar için unutmadan söyleyelim. Asteroidin gezegenimiz için tehlikeli içeren bir durumu yok.  Herhangi bir şekilde yörüngesinden çıkıp Dünya’ya çarpsa bile tehlikeli bir durum söz konusu değil. Bakalım Ay’ ın kardeşi ne kadar süre bizimle olacak. Yaşayıp öğreneceğiz.

Related posts

Covid-19 olan erkeklere neden kadınlık hormonu verilecek?

Büşra Seyhan

Corona Virüsün Hücreye Saldırı Anı Bilim İnsanlarınca Görüntülendi

Fatih Akgün

Krakatoa yanardağ uzaydan görüntülendi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap