Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Ay; Dünya’nın Atmosferini korumuş olabilir mi?

Ay; Dünya'nın Atmosferini korumuş olabilir mi?

Ay; Dünya’nın Atmosferini korumuş olabilir mi?

Dünyanın uydusu Ay gezegenimizi uzayda bulunan birçok şeye karşı koruyor. Örneğin bazı küçük astroidler dünyaya ya ulaşmadan Ay’a düşebiliyor. Peki Ay; Dünya’nın Atmosferini korumuş olabilir mi?

Araştırmacılara göre Ay’ın 4 milyar yıl önce Dünya’nın atmosferini, daha aktif olan Güneş’ten korumuş olabileceği ortaya çıktı.

Apollo misyonları sırasında Ay’dan toplanan taş örnekleri  Dünya’ya getirilerek incelendi. İncelemeler  4,2 ila 3,4 milyar yıl önce Dünya’nın uydusunun manyetik alana sahip olduğuna dair kanıt sundu.

Ay’ın, Dünya’ya bugünkünden 2 kat daha yakın olduğu  o dönemde Ay’ın sahip olduğu manyetik alanın, Dünya’nın bugünkü manyetik alanı kadar güçlü olduğu hesap edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli bilim insanı James Green ve meslektaşları, bu bilgi doğrultusunda Ay’ın manyetik alanının Dünya ile etkileşimini ortaya koyan bir modelleme çalışması ortaya koydu.

Bilim insanları, o dönemde Ay ve Dünya’nın manyetik alanlarının bir araya gelerek, yüz milyonlarca yıl aktif kalan koruyucu bir manyetosfer yaratmış olması gerektiği sonucuna vardı.

Bu manyetosferin, Dünya’nın erken dönemine ait kilit soru işaretlerinden birini çözdüğüne, o zamanlar bugünkünden çok daha aktif Güneş’in yerkürenin atmosferini yok etmesinin önüne geçtiğine inanıldığı belirtildi.

Kaynak :Hürriyet

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonuna başarı ile bağlandı

Fatih Akgün

CURIOSITY’NİN PANORAMİK DETAYLI GÖRÜNTÜSÜNÜ NASA YAYINLADI

Fatih Akgün

T129 Atak helikopteri programında gelinen nokta

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap