Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Ay Tutulması Yaklaşıyor!

Cuma Günü Yaşanacak Kısmi Gölgeli Ay Tutulması İçin Geri Sayım Başladı

Cuma günü gerçekleşecek ve Türkiye’den de gözlemlenebilecek olan kısmi gölgeli Ay tutulması saat kaçta başlayacak? İşte Beklenen ay tutulması ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

5 Haziran Cuma günü yaşanacak Ay tutulması, diğerlerinden farklı olacak. Yaşanacak olan “yarı gölgeli” Ay tutulması, aralarında kısmi ve tam Ay tutulmasının da bulunduğu tutulma türlerinden biri.

Yarı gölgeli (penumbral) Ay tutulması, Ay, Güneş ve Dünya tam olarak birbiriyle aynı hizaya gelmediğinde yaşanıyor. Ay, Dünya’nın gölgesinin biraz dışında kaldığında bu tür tutulma gerçekleşiyor. Her üç Ay tutulmasından biri, yarı gölgeli Ay tutulması olarak gerçekleşiyor.

Ay Tutulması Saat Kaçta Yaşanacak?

Tutulma, Türkiye’de 20:45’te başlayacak ve 22:24’te en belirgin duruma ulaşacak. Yarı gölgeli tutulma, 00:04’te sona erecek.

Gözlerinize kalıcı hasar verebilen Güneş tutulmasının aksine, Ay tutulmasını çıplak gözle seyretmek gözleriniz için bir tehlike oluşturmuyor.

Bu arada 21 Haziran 2020’de bir parçalı Güneş tutulmasının olacağını ve bu tutulmanın ülkemizden gözlemlenebileceğini söyleyelim.

Related posts

ABD, MK41 Fırlatma sistemleri için sözleşmeyi imzaladı

ASELSAN Elektronik Harp Sistemi: “MİLKAR-3A3”

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Öte Gezegen K2-18b’de Yaşam umudu Tespit Edildi.

Fatih Akgün

Yorum Yap