Teknolojix Haber
YAŞAM

Başbakan Mark Rutte Hükümeti istifa etti.

Başbakan Mark Rutte Hükümeti istifa etti.

Hollanda Başbakan Mark Rutte Hükümeti istifa etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte hükümeti çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından “sahtekar” diye etiketlenmesini sebep göstererek istifa etti.

Yapılan hata nedeni ile binlerce ödenek kesildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin gelir incelemelerinde devlet görevlilerinin hata yaptığını ortaya çıkarmıştı., Devlet görevlileri tarafından yapılan bu hata; binlerce ailenin yanlışlıkla “sahtekar” diye belirtildi ve bu aileler hakkında işlem yapıldı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan aileler hakkında yapılan gelir incelemelerinde devlet görevlilerinin hata yaptığı belirtilmişti. Ayrıca  yanlış yapılan inceleme sonucu binlerce ailenin haksız şekilde “sahtekar” oldukları söylenerek ödeneklerinin kesildiği bildirilmişti.

Başlığı “Benzeri görülmemiş adaletsizlik”  olan raporda  vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yaptığı kaydedilmişti.

Raporda “kötü niyetli olmayan idari hatalar” neticesinde birçok aile hakkında “sahtekarlık” soruşturması açıldığı bilgi yer almıştı.

Hatalı veya eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi gerekçelerle; yardımları ödeyen vergi dairesi, ailelere yapılan ödeneğin kesilmesine ve yapılan yardımların geri alınmasına karar vermişti.

Bakım yardımına hak kazanan ailelere yapılan ödeneklerin kesilmesi üzerine;  hak sahibi olan yüzlerce aile etnik kökenlerine bakılarak ayrımcılığa maruz kaldıklarını savunarak, mahkemeye başvurmuştu.

Vergi incelemelerinde etnik köken ve çifte vatandaşlık gibi unsurlara bakılarak ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkmasıyla Vergi Bakanı Menno Snel istifa etmişti.

Hollanda hükümeti, ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan tüm ailelere tazminat ödemişti.

Kaynak: ntv

Diğer Yaşam ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Fiat Chrysler, maske üretecek

Fatih Akgün

Beklemedikleri Anda Viking Mezarı Buldular!!

Nihal Sanlı

Dünya Üzerinde Açılmış En Derin Delik Olan Çukur: Kola

Fatih Akgün

Yorum Yap