Teknolojix Haber
YAŞAM

Beklemedikleri Anda Viking Mezarı Buldular!!

Norveçli bir çift, evlerinde tadilat yaparken tarihsel keşfe imza attılar. Viking döneminden bazı eserler bulan çiftin keşfinin, hemen zeminlerinin altındaki bir Viking mezarına ait olduğu düşünülüyor. Arkeologlar şu anda alanda araştırmalarını sürdürürken mezarın önemli bir keşif olduğuna inanıyorlar.

Norveçli çift, bu keşfi kendi aile evlerindeki döşemelerden bazılarını kırarken yaptılar. Habere konu olan ev Norveç’in kuzeyindeki Bodø yakınlarında yer alan Seivåg’da bulunuyor. Çift, ilginç bir biçimde şekil verilmiş kayalarla karşılaştıkları sırada döşemeye izolasyon yapıyorlarmış. Doğal olarak buldukları şeyin ne olduğunu merak eden çift, ışıkta parlayan bir şeyler görmüşler. Ev, 1914 yılında inşa edilmiş ve döşemeler o tarihten bu yana hiç yerinden oynatılmamış.

Keşifleri sırasında öncelikle bir oyuncak arabanın tekerini bulduğunu düşünen Norveçliler, sonrasında kazmaya devam ettikçe bu eserlerin tarihi olabileceğini anlamışlar. Kazı devam ettikçe bir metal balta başı ve bazı diğer metalik nesneler bulundu. Evin sahiplerinden olan Mariann Kristiansen, bunları görünce ne bulduklarını fark ettiklerini kaydetti.

Yetkililere haber veren çifte, muhtemelen Norveç’in Demir Çağı’ndan kalma bir mezar buldukları söylendi. Bu dönemde Vikingler İskandinavya’yı, tüm dünyayı korkutan bir şekilde yönetiyorlardı. Arkeolog Martinus Hauglid’in bildirdiğine göre çiftin bulduğu balta M.S. 950 ila 1050 yılları arasında kalma olduğu düşünülüyor. Mavi olduğu görülen cam boncukların da benzer bir dönemden kalma olduğu açıklandı.

Bulunan eserlerin bir Viking kurganına ait olduğu tahmin ediliyor. Bu tip kurganlarda mezarın etrafına taş ve kayalar dikiliyor. Bu gömme biçiminin Demir Çağı’nda yaygın olduğu belirtiliyor. Evde bulunan eserler koruma ve araştırma için bir müzeye transfer edildi. Norveç yasalarına göre 1537 yılından öncesine ait tarihi eserler ya da faaliyetler hemen korumaya alınıyor.

Related posts

Milyon Yıllık Bir Canlının Fosili Bulundu!!

Fatih Akgün

Öğretmen ve öğrencilere MEB’den “koronavirüs” uyarısı!

Fatih Akgün

Mardin’de Göbeklitepe’ye Benzeyen 11 Bin 500 Yıllık Bir Tapınak Bulundu

Yasemin ACAR

Yorum Yap