Teknolojix Haber
YAZILIM

Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?

Bu yazımızda herkesin merak ettiği bir olaya yazılımsal ve teknik açıdan inceleyeceğiz. Asıl sorulması gereken “oyun oynarken bilgisayar neden kasar?” sorusu olabilir. Konuyu sadeleştirerek sizlere anlatmak istiyoruz. Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?
Hadi başlayalım.

Bilgisayarlar Binary (ikilik tabanlı sayı) Sistemi İle Çalışmakta

Sadece bilgisayar değil tüm elektronik aletler bu sistem ile çalışmaktalar. En önemli konuyu hatırladığımıza göre şimdi de bilgisayar parçalarının nasıl çalıştığına bir bakalım. 

CPU – RAM – Ekran Kartı

Her bir bilgisayar parçasını aslında bir kum saatine benzetebiliriz.

İşlenecek veriler belirli bir yerde toplanır ki buna ön bellekte denir. Burada biriken verileri işlemcimiz kendi hızına göre işlenmeye başlar ve işlediği tüm verileri ilgili donanımlara iletir. Eğer işlenecek veri önbelleğinizden büyükse artık bilgisayarımız kasılmaya başlar.

Aslında bu kasılma işlemi CPU‘nuzun kum saatine, işlemesi için gönderdiğiniz verilerin o an ki mikro saniyesine denk gelmediği için oluşan bir yanılsamadan kaynaklanmaktadır. Yani mouse oynattığınızda işlenmesi gereken veri o mikro saniyede işlenemediği için hareketsiz olarak gözükür ve sonradan işlendiği içinde bir anda mouse imlecinin yeri değişir.

Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?
Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?

Peki bunların bilgisayar oyunları veya programları ile alakası ne?

Evet şimdi en önemli kısım. Bilgisayarımızın parçalarının -en önemlisinde işlemcinin- kaldırabileceğinden fazla veri biriktiğinde kastığını biliyoruz. Peki oyunlar veya programlar da neden kasar?

Bu konuda da programlama dilleri ile ilgili küçük bir bilgi gerekmekte.

Programlama dilleri nasıl çalışır?

Programlama dilleri kendine özgü oluşturulmuş derleyicilerden geçtikten sonra binarye dönüştürülürler. Bu binary de işlemci tarafından yorumlanır ve gerekli donanımlara işlenen veri iletilir.

Oyunlar ve programlar yaptığınız her işlem için veri oluşturulur. Özellikle oyunlardaki bir mouse hareketi için bile saniyede 1MB‘a kadar veri üretilebilir. Üretilen bu veriler donanımların, ön belleği fazlasıyla doldurursa artık bilgisayar kasılmaya başlar.

Mesela bir oyunda normalde kasma yokken patlama sahnelerinde bilgisayarınız kasıyor ise bu o sahnede donanımınızın ön belleğini doldurduğu anlamına gelmiştir. Bu da demek oluyor ki aslında oyunlarda ve programlarda kullanılan programlama dillerinin oluşturduğu binaryler, bilgisayarımızın kasmasına sebep oluyor.

Ve fark ettiyseniz oyunlarda “Hız performans güncellemesi” gibi patch ler veya güncelemeler yayınlanmaktadır. Bu da anlatılan olayı doğrulayan bir kriterdir.

O zaman her bilgisayarda her oyun açılabilir mi? Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?

Hem evet hem hayır. Mesela yıllanmış bir pc de GTA5‘i açabilirsiniz ama kasılmalardan dolayı oynanamaz hale gelir.

Bazı oyunlarda ise ekran kartlarında kendini koruması için özel teknolojiler kullanıldığı için bilgisayarınız o oyunu açmaz bile. Yani birazda donanımın kullandığı teknoloji ile de ilgili.

Mesela oyunu açtınız ama karakterleriniz bu halde olabilir.

Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?
Bilgisayar ve Oyunlar Sorun Ne?

Related posts

Eylül ayında hacker yağması yaşandı!

Fatih Akgün

Chroma Cihazlarınıza Razer FireFly V2 fare Matı Tam Uyum Sağlıyor…

Meryem ACAR

Yerli ve Milli Yazılım Seferberliği

Fatih Akgün

Yorum Yap