Teknolojix Haber
DONANIM OYUN

Bilgisayarda RAM Bellek Yükseltmenin Avantajları

Çoğu zaman bilgisayarda oynadığımız oyunlar, kullandığımız programlar ve yazılımlar  yüksek RAM kapasitesi gerektirebiliyor ve bu durumda  RAM yükseltme ihtiyacımız ortaya çıkabiliyor. Peki bilgisayarlarda RAM yükseltmenin faydaları nelerdir ? Hep birlikte bakalım.

Günümüz teknolojisinin en büyük nimetlerinden birisi olan RAM (Random Access Memory ), bilgisayarlarımız ve telefonlarımız başta olmak üzere birçok elektronik cihazların hız ve işlevsellik görevini üstleniyor ve birçok donanım parçasının yükünü adeta tek başına sırtlıyor.

Bir nevi geçici hafıza depolama birimi gibi çalışan RAM, bilgisayarın gerçekleştirilen işlemlerde gecikmeleri engelliyor. Hafızası yükseldikçe üstlenebileceği maksimum görev sayısı da artıyor. Peki bilgisayarlarda RAM yükseltmenin ne gibi avantajları vardır ?

RAM‘in bilgisayardaki görevi tam olarak nedir?

Günümüzde bilgisayarların, telefonların ve tabletlerin ana hafızası olarak kullanılmaya başlanan rastgele erişimli bellekler, sistemlerin hem donanımsal hem de yazılımsal bütün işlemleri ve verileri depolama görevi görüyor. İnsan beynine benzetilen Ram’ler, tıpkı insanların beyinlerinde bilgilere ihtiyaç duyması gibi bilgisayarlar da RAM’lerdeki bilgilere ihtiyaç duyarlar. Kısa örnekle açıklayalım.

Örnek: Diyelim ki bilgisayarınızdan GTA 5’i indirdiniz ve ilk defa açacaksınız. Siz GTA 5’e ilk tıkladığınız anda işletim sistemi oyunun istediği gücü hesaplayarak donanımlardan gereken güç miktarını ister. Görüntüyü aktarmak için 2 GB ekran kartı hafızasına ihtiyaç duyuluyorsa, işletim sistemi bunu hesaplayarak ekran kartına bildirir. Peki RAM’ler burada ne yapıyor? 

RAM’ler ise işletim sisteminin hesapladığı verileri depolar. Siz tekrar GTA’ya girdiğinizde, gereken güç miktarı baştan hesaplanmaz, RAM’e depolanan veri kullanılır. Bu sayede işlemler çok daha hızlı gerçekleşeceği için bilgisayarınız GTA 5’i artık çok daha kolay açacaktır.

Fiziksel ve sanal belleklerden oluşan RAM’ler, fiziksel olarak bir programın ihtiyacı olduğu verileri çalıştırır iken sanal olarak da programın verilerini depolar. Bilgisayardaki her programın verilerini depolayan Ram’ler, bilgisayarın açma kapama tuşuna basıldığı anda işletim sistemi dosyalarımızı çalıştırarak bilgisayarımızın açılmasını sağlar.

Kaç GB RAM’e ihtiyacınız olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz?

Teknolojinin sürekli olarak geliştiği ve yenilendiği bu dönemde, aldığımız bir bilgisayar donanım parçasının kısa süre sonra üst modelleri çıkıyor. Doğal olarak sürekli elimizdeki parçaları yenileyemiyoruz ve yeni çıkan modeli hemen alamıyoruz. Peki her istediğimiz zamanda RAM alamıyorsak , o zaman ihtiyacımıza uygun en ideal Ram’i tespit edebiliriz.

Öncelikle bu tespiti yapmadan önce bilgisayarınızı ne için kullanacağınızı bilmek gerekiyor. Sadece iş için sunumlar hazırlayıp internette dolaşmak için mi yoksa oyun oynamak için mi bilgisayara ihtiyacınız var? Zira iş için gereken bilgisayarlarda 4 GB Ram yeter iken oyun için gereken sistemler için en az 16 GB RAM gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlara Ram ekleme işlemi yapılsa da laptop dizüstü bilgisayarlara Ram yükseltme yapılamıyor.

Hangi RAM, ne için kullanılır?:

  • DDR1 RAM: En eski nesildir, 200-400 Mhz hızında çalışır.
  • DDR2 RAM: Çift Kanal Mimarisi’nin bulunduğu ilk RAM’lerdir, 400-1066 Mhz hızında çalışır.
  • DDR3 RAM: Günümüzde yaygın şekilde bulunur, 800-1860 Mhz hızında çalışır.
  • DDR4 RAM: Piyasada bulunan en gelişmiş versiyondur, 2133-3200 Mhz hızında çalışır.
  • DDR5 RAM: Önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacak versiyon, 5200 Mhz hızına kadar çıkabilir.

Boyutlar açısından bakıldığında da piyasada yüksek miktarda RAM’ler görebiliriz. Örneğin Apple’ın 470 bin TL’ye kadar fiyatı yükselen Mac Pro’sunda 1.500 GB RAM bulunuyor.

Son olarak uyarmakta fayda var. Ram miktarım ne kadar fazla olursa sistemin performansı da o kadar iyi olur diye düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Ram sadece depolama alanı sağlar, o kadar. Sistemin performansı için işlemci, ekran kartı ve anakart modeliniz önemlidir.

RAM yükseltmenin avantajları nelerdir ?

ram nedir

Yukarıda yaptığımız uyarıda sizi RAM yükseltmenin performansı arttırmayacağını söylemiştik. RAM yani fiziksel ve sanal depolama alanını arttırmak, belki genel performansı iyileştirmez ama sizin bilgisayarınızda yapabildiğiniz görev seçeneklerini arttırabilir.

  • Oyunları “daha kaliteli” oynayabilirsiniz,
  • Photoshop gibi uygulamaları daha rahat kullanabilirsiniz,
  • Bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır,

RAM yükseltmenin sağlayacağı katkılar genel olarak bu şekilde açıklayabilirz. Fakat yüksek belleğe sahip diye her RAM’i almamalıyız. Zira RAM’lerde önemli olan diğer husus ise yazma hızı yani veriyi kaydedip çalıştırma hızı dediğimiz GHz miktarıdır.  Alacağınız RAM’lerde bu orana da dikkat etmeniz gerekiyor.

Size tavsiyemiz bir sistemi toplama ve alma aşamasında detaylı bir araştırma yapın ve konu hakkında bilgili kişilere danışın.

Related posts

Psikopat bir baba, amansız bir diktatör: Karşınızda FAR CRY 6!

Fatih Akgün

Notebook (Dizüstü Bilgisayar) Fiyat Listesi

Fatih Akgün

PippenFTS isimli bir YouTuber, Minecraft’ta Birebir Ölçekli Dünya Oluşturuyor…

Fatih Akgün

Yorum Yap