Teknolojix Haber
YAZILIM

Bilgisayarlarınız büyük tehlikede! Antivirüsler işe yaramıyor…

Windows ve Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlar iddialara göre büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Eclypsium araştırmacılarının yaptığı analizler Windows ve Linux kullanan bilgisayarlardaki gizli güvenlik açıklarını açığa çıkardı. Eclypsium’un araştırmasının sonucuna göre, milyonlarca bilgisayar bilgi hırsızlığına karşı savunmasız. Ancak bundan daha fazlası da var.

 

Bilgisayarlar ile neredeyse haşir neşir olmayanımız kalmadı. Günlük yaşantımızda ödev yaparken, çalışırken hatta evde dizi film izlerken dahi kullandığımız bu bilgisayarlar, çeşitli tehlikelere de davetiye çıkartabiliyor. Bu tehlikeler, tüm kişisel bilgilerinizin bir anda başka bir ülkedeki başka bir insanın eline geçmesine, banka ve diğer dijital hesaplarınızda ki birikimlerinizin bir anda uçup gitmesine sebep olabiliyor. Bu tehlikelere karşı her ne kadar antivirüs programları ile önlem alınmaya çalışılsa da, bazen bilgisayarlar, antivirüs programlarının bir savunma yapamayacağı gizli tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. Bu tür tehlikeli güvenlik açıklarından birisine Eclypsium tarafından yapılan bir araştırmanın sonucunda rastlanıldı.

 

WİNDOWS VE LİNUX BİLGİSAYARLARDA CASUS YAZILIM BULUNDU

Eclypsium’un yazılım araştırma ekibi, son yaptıkları araştırmada Windows ve Linux bilgisayarları inceledi. Araştırmacılar, bu iki işletim sistemini kullanan bilgisayarları incelediklerinde, iddialarına göre Dell, HP ve Lenovo gibi bilgisayar üreticilerinin donanımlarında birçok zararlı yazılım fark etti. İşin ilginç tarafı şu ki bu yazılımların kaynağı belli değil. Yani bilgisayar kullanıcıları kimin, hangi amaçlarla kullandığı, veri transferi yapıp yapmadığı bilinmeyen kötü amaçlı olabilecek yazılımlar ile karşı karşıya.

 

 

ÜRETİCİLER YETERLİ ÖNEM VERMİYOR

Eclypsium’un araştırmacıların iddialarına göre bilgisayar üreticileri, kötü amaçlar barındırabilecek yazılım açıklarına karşı yeterli önemi vermiyor. Bu yazılımlardaki açıkları kapatmak için uzun bir zaman bekleyen şirketler, bu zaman zarfında kullanıcılarını büyük bir tehlike ile karşı karşıya bırakıyor. Peki kullanıcıların ne yapabilir? Eclypsium’un başmühendisi  e göre kullanıcıların bilinmeyen yazılımların tehlikelerinden kaçınmak için kullanabileceği herhangi bir araç yok ancak almaları gereken önlemler var.

RİCK ALTHERR WİNDOWS VE LİNUX KULLANICILARINA RAHAT BİR NEFES ALDIRDI FAKAT…

Rick Altherr kullanıcıların virüs taraması, yazılım güncellemesi gibi basit güvenlik önlemleri almaları gerektiğini söylerken, Bu önlemlerin casus yazılım kullanarak bilgisayara erişmeye çalışan korsanlardan korumayacağını açıkça belirtiyor. Altherr son olarak ”Çoğu kullanıcı, bu tür bir saldırının hedefi değildir. Büyük bir şirket için önemli bilgilerle çalışıyorsanız o zaman güvenlik ekibinizle konuşmalısınız.” diyerek standart Windows ve Linux bilgisayar kullanıcılarına rahat bir nefes aldırdı. Fakat Altherr’in sözlerine rağmen yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Related posts

CEZA EVİ VE ADLİYE GÜVENLİĞİ İÇİN ASELSAN’DAN MIRSAD

Fatih Akgün

Tüm farklarıyla iOS 13 ve Android 10 kapışması

Fatih Akgün

Bilgisayarınıza Bakım Yapın Virüsleri Tespit Edin

Fatih Akgün

Yorum Yap