Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, Cilt Hücrelerini Kullanarak Minyatür İnsan Karaciğeri Oluşturmayı Başardı!

ABD’de bulunan Pittsburgh Üniversitesi’nden bilim insanları, cilt hücrelerinden minyatür insan karaciğerleri oluşturmayı başardı. Araştırmacılara göre söz konusu yöntem, organ ve doku nakil listelerinde yıllarca bekleyen hastalar için yeni bir umut kapısı olabilir.
Cell Reports dergisinde yayınlanan çalışmaya göre Pittsburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan cilt hücrelerinden tamamen işlevsel mini karaciğerler oluşturdular ve daha sonra onları farelere başarıyla naklettiler.

Pittsburgh Üniversitesi’nden rejeneratif tıp araştırmacısı Alejandro Soto-Gutiérrez, bunun çok önemli bir adım olduğunu söyleyerek, “Cildin bir hücresinden tamamen fonksiyonel olan bütün bir organ yapabiliriz” dedi.

 

 

BD’de şu an yaklaşık 17.000 kişi karaciğer nakli bekliyor. Bu sayı vefat eden bağışçılar tarafından bağışlanan miktarın çok daha üzerinde. Bu da, organ yetmezliği sorunu yaşayan hastaların çok uzun süreler bekleme listelerinde kalmasına, hatta birçoğunun bu süre zarfında hayatını kaybetmesine neden olmakta. Öte yandan bağışlanan organlar her zaman alıcı ile uyumluluk göstermeyebiliyor.

Son yıllarda çok önemli gelişmelere sahne olan biyofabrikasyon teknolojisi, organ talebini karşılamaya, nakil sürecini hızlandırmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir. Teknoloji aynı zamanda işlevini yitirmiş karaciğerlere fonksiyonel bir destek sağlayarak, nakil bekleyen hastalara daha fazla zaman kazandırabilir.

Related posts

Yapay tendon geliştirmek için Türk bilim insanları kolları sıvadı

Fatih Akgün

Topraksız tarımla patatesin genetiği çıkarılıyor !

Büşra Seyhan

NASA, OSIRIS-REx’in Ulaştığı Gök Taşı Bennu’dan İlk Görüntüleri Paylaştı

Eyüp Çohadar

Yorum Yap