Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları Evde Maske Yapabilecek Kumaşları Açıkladı

ABD’den bilim insanları, koronavirüsten korunmak için takılan ev yapımı maskelerde kullanılan kumaşların virüse karşı ne kadar koruma sağladığını araştırdılar. Bu araştırma sonucunda hibrit kumaşlardan yapılan maskelerin virüse karşı yüksek verimlilikte koruma sağladığı anlaşıldı.

Covid-19 salgınında maske takmak virüsten korunma yolları arasında önemli bir yerde duruyor. Türkiye’de virüsün yayılmasını engellemek için market gibi insanların yoğun olduğu alanlarda maske kullanımı bu nedenle zorunlu hale getirildi.

ev yapımı maske

Birçok uzman, cerrahi maskelere ulaşılamadığı durumda evde yapılan maskelerin de korunmak için kullanılabileceğini söylüyorlar. ABD’deki Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, evde yapılacak maskelerde kullanılabilecek en uygun kumaşı tespit etmek için bir çalışma gerçekleştirdiler.

Yapılan çalışmada, pamuk, ipek, şifon ve pazen gibi kumaşlar ve bu kumaşların kombinasyonları ile üretilen maskelerin filtrasyon özellikleri araştırıldı. Araştırmanın sonuçlarının açıkladığı makalede, “Genel olarak bez maskelerde yaygın olarak kullanılan çeşitli kumaş kombinasyonlarının aerosol partiküllerinin iletimine karşı potansiyel olarak önemli bir koruma sağlayabildiğini bulduk” denildi.

ev yapımı maske

Yapılan araştırmada, hibrit kumaşların (çoklu malzeme katmanı olarak da biliniyor) partiküllerin büyük bir çoğunluğunu filtreleyebildiği görüldü. Araştırmacılar, pamuk-ipek, pamuk-şifon ve pamuk-pazen gibi melez kumaşların 300 nanometreden küçük partiküllere karşı yüzde 80 verimlilikle, 300 nanometreden büyük partiküllerde ise yüzde 90’ının üzerinde bir verimlilikle filtrasyon gerçekleştirdiğini keşfettiler.

Araştırmacılar, ev yapımı maskelerde kullanılacak kumaşların cinsinin yanında maskelerin takılma yöntemlerinin de filtrasyona etkisini araştırdılar. Araştırmacılar, doğru şekilde takılmayan maskelerin filtrasyon verimliliğini yüzde 60’a kadar düşürdüğünü belirlediler.

Related posts

Bilim insanları 100 milyon yıldan uzun süredir deniz dibinde ‘uyur halde’ olan mikropları canlandırdı!

Fatih Akgün

Araştırmalara Göre Stres, İki Hamburger Kadar Kalori Aldırıyor !

Fatih Akgün

Bor madeninden üretilen yerli dezenfektan BOREL raflarda !

Büşra Seyhan

Yorum Yap