Teknolojix Haber
BİLİM UZAY ve SAVUNMA

Bilim insanları evrenin dev bir insan beyni gibi olduğunu ortaya koydu

Yeni bir çalışmada, tamamen farklı ölçeklerde var olan en karmaşık sistemlerden  evren ve içindeki galaksilerle beyin ve bulundurduğu sinir hücreleri arasındaki farklılık ve benzerlikler incelendi.

Araştırmacılar boyutları bariz şekilde farklı olsa da yapıların kayda değer benzerlikler gösterdiğini ortaya koydu.

Bazı durumlarda, iki sistemin kendilerini oluşturan parçalardan daha benzer olduğu görüldü.

Çalışma, epey farklı fiziksel süreçlerin birbirine çok benzer karmaşık ve düzenli yapılar oluşturabileceğine işaret ediyor.

Örneğin insan beyni yaklaşık 70 milyar sinir hücresinin oluşturduğu ağ sayesinde çalışıyor. Evrenin en az 100 milyar galaksiden meydana geldiği tahmin ediliyor.

Bunlar her sistemde karmaşık şebeke veya ağlar içinde toplanıyor, uzun iplikler halinde yayılıp boğumlar yoluyla birbirlerine bağlanıyor.

Evren ve beynin fotoğraflarından tanıdık bu etrafa yayılmış boğumlar, aynı zamanda görüntülerdeki bazı yüzeysel benzerlikleri de oluşturuyor.

Öte yandan, iki sistemde de bu bağlantılar kütlenin yalnızca yüzde 30 kadarına tekabül ediyor. Beyinde bulunan su ve evrendeki karanlık enerji gibi edilgen görünen parçalarsa iki sistemde de kütlenin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Araştırmacılar benzerlikleri daha derinlemesine incelemek adına bu galaktik ağların oluşma biçimini beyinden bölgelerle karşılaştırdı. İncelemede maddenin, birbirinden epey farklı bu iki sistem içindeki dağılımını anlamaya çalıştılar.

Related posts

Öte Gezegen K2-18b’de Yaşam umudu Tespit Edildi.

Fatih Akgün

Bilim İnsanları, İnsan Vücudunda Yeni Bir Virüs Keşfetti

Yasemin ACAR

Kayıp Kleopatra mezarını bulmaya bir adım daha yaklaşıldı!

Büşra Seyhan

Yorum Yap