Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, Evrenin Oluşumuna Dair Gizemi Çözmeye Çok Yakın.

Yıldızlar, gezegenler, galaksiler ve kara delikler…İnanılmaz bir büyüklüğe sahip olan evren, binlerce keşfe rağmen hala aydınlatılmayan bir çok gizem barındırıyor. Bilim insanları, ışık hızına yakın hıza sahip olan nötrinolardan elde ettikleri yeni kanıtlar sayesinde evrenin oluşumuna dair en büyük gizemlerden birini çözmeye çok yaklaştı.

 İlk kez 1920’li yıllarda Rus kozmolog ve matematikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı fizikçi Georges Lemaître tarafından ortaya atılan Big Bang teorisi, evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce aşırı yoğun ve sıcak bir noktadan meydana geldiğini söyler.

 

Evren oluştuğunda, karşı karşıya geldiklerinde birbirlerini yok eden madde ve antimadde ortaya çıktı. Nasıl oluyor da evrendeki tüm galaksileri, yıldızları ve dünyaları oluşturacak kadar madde bulunuyor? Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma, bilim insanlarının bu soruya cevap verme yönünde önemli bir ilerleme kaydettiğine işaret ediyor.

 

Büyük Patlama’nın, nötrino adı verilen çok sayıda atom altı parçacığını ortaya çıkardığı söyleniyor

Leptogenez adı verilen teori, Big Bang‘in  nötrino adı verilen çok sayıda atom altı parçacığını ortaya çıkardığını ortaya koyuyor. Teoriye göre, bu nötrinolar parçalandıklarında, antimaddeden daha fazla madde oluşturdu. Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Japon bilim insanları, T2K (Tokai to Kamioka) deneyinde, Leptogenez teorisini destekleyen bulgulara ulaştı.

Araştırmacılar nötrinolarda, antinötrinolardan daha fazla nötrino salınımı (Bir nötrinonun daha sonradan farklı bir tür olarak ölçülebilmesine denen bir kuantum mekaniği fenomeni) saptadı. Bu da ikisinin, sadece birbiri ile eşit şekilde hareket etmediğini, aslında farklı davrandığını ortaya çıkardı.

Çalışmaya göre, bir parçacık ve onun karşımadde muadili arasındaki bu farka, CP ihlali deniyor. Araştırmacılar, CP ihlalinin evren doğduktan sonra madde ve antimaddenin nasıl olduğunu anlama arayışında güçlü bir ipucu olduğunu söylüyor.

Fizikçiler, nötrinolarda CP ihlali olduğunu kanıtlasalar dahi, kozmik antimadde gizemini tamamen çözebilmiş değiller. Kaliforniya Üniversitesi’nden teorik fizikçi Seyda İpek,

Related posts

Gizemli Maymun Resimlerinin Sırrı Çözüldü!

Verem Aşısı Koronavirüs Ölümlerini Etkiledi Mi?

58 Yıllık Teori, Bozulan Laboratuvar Ekipmanı Sayesinde Kanıtladı!

Yorum Yap