Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, Gıda Atıklarını Hidrojene Çeviren Yeni Bir Yöntem Buldu

Dünyada her yıl milyonlarca ton gıda israf ediliyor. Araştırmalar, iyi ve sağlıklı bir katı atık ekonomisi oluşturmanın ancak kompostlama ile mümkün olduğunu belirtiyor. Peki, bu gıda atıklarını yenilenebilir enerjiye dönüştürebilir miyiz? Yapılan yeni bir çalışmaya göre bu mümkün.

ABD’deki Purdue Üniversitesi’nden bir bilim ekibi, gıda atıklarını hidrojen yakıtına dönüştürebilen yeni bir yöntem geliştirdi. Gıda atıklarından nasıl hidrojen üretileceğini zaten biliyoruz; ancak mevcut çözümler pek de efektif değildi.

Araştırmacılar şimdi, maya kullanarak gıda atıklarını çok daha hızlı ve verimli bir şekilde hidrojene dönüştürmeyi başardı. Hidrojen; su, fosil yakıtlar ve biyokütle gibi farklı hammaddelerden üretilebilen bir yakıt olmamasına rağmen, sürdürülebilir temiz enerji kaynakları arasında yer alıyor.atık gıda hidrojen

Purdue Üniversitesi fizik profesörü Robert Kramer, süreci basitleştirmek istediklerini söylüyor. Tüm yiyecek atıklarını temiz enerji kaynağına dönüştürmek için basit bir yol yaratmak istediklerini belirten Kramer, “Sistemimiz temel olarak bir kullanıcının gıda atıklarını öğütmesine ve yaklaşık 18-24 saat içinde hidrojen üretebilmesine imkan veriyor. Bu, günler süren diğer yöntemlere göre çok hızlı” diyor.

Kramer, bu yeni yöntemin gıda atıklarından hidrojen elde etme verimliliğini yüzde 25’e kadar artırabileceğini iddia ediyor. Buldukları çözümde herhangi bir patlama riskinin olmadığına dikkat çeken Kramer, sürecin tamamen güvenli olduğunu taahhüt ediyor.

Hidrojen, şu an için yenilenebilir enerji kaynakları arasında çok da popüler olmasa da, gelecek yıllarda bu durum değişebilir. Zira hidrojen yakıtlara olan ilgi yıldan yıla artıyor. Örneğin; Güney Kore, hidrojen enerjisini teşvik etmek amacıyla dünyanın ilk ‘hidrojen temelli şehirlerini’ inşa etmeyi planlıyor.

Related posts

Bilim İnsanları, Cilt Hücrelerini Kullanarak Minyatür İnsan Karaciğeri Oluşturmayı Başardı!

Fatih Akgün

Bilim İnsanları, Hava Kirliliğiyle Kalp Krizi Arasındaki İlişkiyi Ortaya Çıkardı

Fatih Akgün

NASA, Atmosferi İncelemek İçin Futbol Sahası Büyüklüğünde Bir Balon Kullanacak

Fatih Akgün

Yorum Yap