Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, İlk Kez Altıgen Şeklinde Tuz Oluşturdu!

Rusya’da Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (Skoltech) araştırmacılar, ilk kez altıgen şeklinde tuz( sodyum klorür (NaCl) molekülünü oluşturdular. Yeni keşif, radar cihazlarından elektrikli arabalara kadar birçok alanı ilgilendiriyor.

The Journal of Physical Chemistry Letters’ta araştırma yayınlandı. Bilim insanları, bir elmas katmanının üzerinde altıgen tuzdan oluşan ince bir tabaka oluşturdular. Söz konusu kimyasal tepkimeyi önceden yaptıkları simülasyonlar aracılığıyla da tahmin ettiler. Bunun pek çok alanı yakından ilgilendiren çok önemli bir bilimsel keşif olduğu söyleniyor.

Söz konusu çalışma, bilim insanlarının sıra dışı kristal yapılarla 2D malzemeler sentezleyebildikleri bir dizi keşfin sonuncusunu temsil ediyor. Araştırmaya göre bu iki boyutla sınırlı yapı, yeni ve egzotik yapıların oluşmasını sağlayan ana faktör konumunda.

Araştırma hakkında  Kseniya Tikhomirova, “Başlangıçta, sadece sodyum klorür (NaCl) ile farklı bileşenlerin etkileşime girdiklerinde yeni 2D yapıların oluşabileceği hipotezi hakkında bir hesaplama çalışması yapmaya karar verdik. Gerçekten çok ilginç sonuçlar elde ettik ve bir elmas katmanının üzerinde altıgen tuzdan oluşan ince bir tabaka oluşacağını öngördük” dedi.

Kimyasal elementlere dayanan düşük enerjili kristal yapıların oluşumunu simüle etmek için USPEX adlı özel bir algoritma kullandılar. Tikhomirova ve meslektaşları, heyecan yaratan bu hipotezi kanıtlamak amacıyla sadece 6 nanometre kalınlığında ortalama bir altıgen NaCl tabakası oluşturmak için bir dizi yüksek basınçlı deney gerçekleştirdi.

 

Altıgen formundaki tuzun, elektrikli araçlar ve telekomünikasyon cihazları da dahil olmak yüksek güçteki çeşitli elektronik aletlerde kullanılabileceğini söyleyen araştırmacılar, bu cihazlara yerleştirilen Field Effect Transistor (Alan Etkili Transistör) bileşeninin altıgen NaCl ile daha stabilize ve etkili olacak şekilde iyileştirilebileceğini düşünüyor.

Şu anda elektrikliği en iyi ileten malzemenin grafen olduğu biliniyor, ancak bilim insanları tarafından yapılacak yeni araştırmalar, elektrik iletimi sağlayan daha ince ve hafif malzemelerin açığa çıkabileceğini gösteriyor.

Related posts

NASA, Jüpiter’de Oldukça Büyük Bir Kasırga Keşfetti

Fatih Akgün

Antartika’da Türk Bilim Üssü, Göktürk Uydusu ile görüntülendi!

admin

NASA, yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk defa !!

Büşra Seyhan

Yorum Yap