Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, Temiz Enerji Kaynakları İçin Kazı Çalışmaları Gerçekleştiriyor

İtalyan ve İsviçreli bilim insanları, işlevsel olarak sınırsız bir temiz enerji ikmali için yeri yaklaşık 3,5 kilometre kazdı. Bilim insanları ‘K ufku ‘na ulaşabilirse  yüksek basınç altındaki sıvılara ulaşabilmek mümkün olacak .

İtalya’nın Tuscany bölgesinde Apenin Dağları’nın etekleri, bir kazı faaliyetine sahne oluyor. Sıcaklığın ve basıncın yüksekliği nedeniyle kayaların bile  esnediği bu bölgede bulunan Venelle-2 kazı kulesi, yaklaşık 2 mil (3,6 kilometre) kadar derine inmiş durumda. Burada, hem gaz hem de sıvı özellikleri gösteren süper kritik jeotermal akışkanların ve mineral yönünden zengin suların bulunması için koşullar oldukça uygun.

Venelle-2 , bu akışkanlara ulaşıp onları toprağın üstündeki türbinleri döndürmek için  kullanabilirse dünyadaki yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki en yoğun enerji formu elde edilmiş olacak. Bununla birlikte bu işlem kolay değil zira bu kadar derinlere doğru yapılan bir kazı büyük depremleri tetikleyebilir. Venelle-2, şu ana kadar pek anlaşılamamış olan ve ‘K ufku ‘ adı verilen bir sınıra ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor . ‘K ufku ‘, yüzeye yakın sert kaya katmanıyla daha alttaki esnek kaya kütlelerinin arasında yer alıyor.

Bununla birlikte K ufkundaki akışkanlara erişmekle tüm sorunlar  çözülmüyor. Alta Rock Energy isimli jeotermal enerji şirketinin kurucusu Susan Petty, buradaki akışkanların bir hayli aşındırıcı olduğuna dikkat çekiyor. Petty‘ye göre bu malzemeler oldukça  korkutucu.

Bu türde süper kritik akışkanların pek az bulunduğu ve bu projede başarı sağlanıp akışkanlar bulunsa dahi dünyanın diğer bölgelerinde aynı başarının sağlanamayabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte kazı bölgesinde eğer bu akışkanlara ulaşılırsa bölge sakinleri sınırsız bir temiz enerji kaynağına sahip olabilir.

Venelle-2 kulesindeki kazı bir süredir durmuş durumda çünkü K ufku yakınlarında artan sıcaklık nedeniyle kuyunun en aşağısındaki ekipmanlar zarar gördü. Sensörlerin ölçümlerine göre kuyunun dibindeki sıcaklık 537 dereceye, basınçsa yüzey basıncının 300 katına kadar çıkmış durumda.

Related posts

Gördüğünüz Şeyleri Anlık Olarak Resmedebilen Yapay Sinir Ağı Geliştirildi

Yasemin ACAR

21 TB’lık Nuh’un Gemisi Misali Kıyamet Deposu

Fatih Akgün

Bilim İnsanları İlk Kez, Hiç Solunum Yapmayan Bir Canlı Keşfetti

Yasemin ACAR

Yorum Yap