Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim insanları yalnızlığın çaresini buldu!

Avustralyalı bir uzmanın yönettiği küresel bir çalışmada, yalnızca 6 komşunun varlığının, bireylerin yalnız hissetme olasılığını azalttığı ve koronavirüs pandemisinin neden olduğu stresin azalmasıyla da doğrudan ilişkili olduğu keşfedildi.

Sosyal medya platformu Nextdoor‘un desteğiyle üç ülkede (Avustralya,, ABD ve Birleşik Krallık) gerçekleştirilen ve 4 hafta süren araştırmanın katılımcılarından, yaşadıkları çevredeki insanlar için ufak çaplı iyilikler yapması istendi.

Melbourne’daki Swinburne Üniversitesi’nden Dr. Michelle Lim‘in ABD’deki Brigham Young Üniversitesi ve Birleşik Krallık’taki Manchester Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla gerçekleştirdiği çalışmanın bulguları, komşular arasındaki küçük iyiliklerin, bağlılık algısı üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösterdi.

Araştırmanın gözlem kısmının başında her 10 katılımcıdan biri yalnızlık çektiğini söyledi. Sonunda ise bu oran 20’de 1’e düştü. Dr. Lim, bulguları şöyle yorumladı;

İyilik girişimi, rastgele etkileşimleri teşvik etti ve sonuçların da gösterdiği gibi, küresel ölçekte katılımcıların yalnızlığını hafifletti. Sadece 6 komşuyla düzenli temas kurmanın, ilişki algısı üzerinde büyük etkisi var.”

Çalışma bulgularına göre yalnızlığı azaltmada en etkili etkileşimler, aslında yakın arkadaş veya aile üyesiyle yaşanan anlamlı deneyimlerden değil, çevredeki bir barista veya bebek bakıcısı gibi yabancılarla etkişilen tesadüfi anlardan oluşuyor.

Üstelik “zayıf bağlar” diye bilinen bu etkileşimler, en çok da pandemi sırasında zarar gördü. Nextdoor Australya’nın başkanı Jennie Sager, zayıf bağların gördüğü zararın, Nextdoor üyeliklerinin tecrit sırasında yüzde 100’ün üzerinde artmasına neden olduğunu söyledi:

“Birdenbire evde yalnız kaldığınızda, kuaförünüzle her ay yaptığınız muhabbeti yapamadığınızda veya evinizin yakınındaki kafenizin sahibiyle günlük etkileşimde bulunamadığınızda depresyon ve anksiyete başlar, etkileşim ararsınız.”

Related posts

Ornitorenklerin siyah ışıkta parladığı keşfedildi!

Fatih Akgün

Organ Bekleyenlere Umut Işığı: Minyatür Karaciğer Üretildi !

Fatih Akgün

D vitamini Eksikliği Olanlar Dikkat!Coronavirüse Karşı Risk Kategorisindesiniz!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım