Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanları, Yarasalarda 6 Yeni Koronavirüs Türü Keşfetti

Smithsonian Küresel Sağlık Programı kapsamında çalışma yürüten araştırmacılar, Myanmar’daki yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü keşfetti. Araştırmacılar, dünya üzerinde ilk kez keşfedilen yeni virüslerin insan sağlığı için risklerini değerlendiriyor.

Araştırmacılar, Mayıs 2016’dan Ağustos 2018’e kadar bu bölgedeki yarasalardan 750’den fazla tükürük ve dışkı örneği topladı. Ardından örnekleri test ettiler ve bilinen koronavirüs türleriyle karşılaştırdılar. Sonuç olarak 6 yeni koronavirüs tespit edildi. Ekip ayrıca, Güneydoğu Asya’da bulunan ancak daha önce Myanmar’da görülmemiş bir koronavirüs de keşfetti.

Yeni keşfedilen koronavirüsler COVID-19 ile benzerlik göstermiyor

Uzmanlara göre yeni keşfedilen koronavirüsler, şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu (SARS CoV-1), Orta Doğu solunum sendromu (MERS) veya COVID-19 gibi koronavirüslerle yakından ilişkili değil. Yapılan çalışma, yarasalarda ki koronavirüslerin çeşitliliğini anlamayı ve insan sağlığını tehdit edebilecek bulaşıcı hastalıkları tespit etmeyi amaçlıyor.

Koronavirüsler, SARS CoV-1, MERS ve COVID-19 salgını dahil olmak üzere binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Araştırmacılar, yarasalarda birçoğu henüz keşfedilmemiş binlerce koronavirüs bulunduğunu tahmin ediyor.

Related posts

ABD Adalet Bakanı: Huawei ve ZTE’ye Güvenemeyiz.

admin

Corona Virüsün Yeni Belirtileri Ortaya Çıktı

Fatih Akgün

Hint’li 20 Yaşındaki Genç, Dünyanın En Hızlı Matematiksel Hesap Yapan İnsanı Oldu

Fatih Akgün

Yorum Yap