Teknolojix Haber
BİLİM

Bilim İnsanlarından Yeni Araştırma: Koronavirüs 4 Organa Daha Zarar Veriyor

Koronavirüs salgınına karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, bilim insanları virüsle ilgili yeni bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda koronavirüsün, kalp, böbrek, karaciğer ve bağırsaklara da ciddi oranda zarar verdiği ortaya çıktı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 140 bini, toplam vaka sayısı ise 2 milyon 160 bini aştı. Ölümcül salgının yayılmasını önlemek için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, bilim insanları virüsle ilgili yeni bir araştırma yaptı.

Çin ve New York’taki uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ise virüsün kalp, böbrek, karaciğer, ve bağırsaklara da ciddi oranda zarar verdiği ortaya çıktı. Daha önce virüsün akciğerlerde tahribatın haricinde beyin ve sinir sistemine de ciddi oranda hasar verdiğini ortaya çıkmıştı.

Bilim insanları, koronavirüs hastalarında, kalp kası iltihabına ve ani kalp durmasına yol açabilecek ritim bozukluğuna rastladıklarını da bildirdi.Öte yandan uzmanlar, salgın geçtikten sonra dünyanın kötü bir akıl sağlığı kriziyle karşı karşıya kalacağı konusunda da uyardı.

Related posts

NASA, OSIRIS-REx’in Ulaştığı Gök Taşı Bennu’dan İlk Görüntüleri Paylaştı

Eyüp Çohadar

Dokunmayı İnsan Derisinden 1.000 Kat Daha Hızlı Algılayabilen Yapay Deri Geliştirildi

Fatih Akgün

TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamındaki etkinlikleri ertelendi!!

Fatih Akgün

Yorum Yap