Teknolojix Haber
MOBİL UYGULAMA YAŞAM

Bilişsel Engelliler İçin Apple Erişilebilirlik Özellikleri

“Bir cihazın gerçek değeri, ne kadar güçlü olduğuyla değil,
size ne kadar güç verdiğiyle ölçülür.”

 

Apple’ın bilişsel engelliler için geliştirdiği erişilebilirlik özellikleri nelerdir?

 

Ekran Süresi özelliği, herkesin aygıt kullanımını hem kendi hem de aileleri için oldukça kolay yönetmeye imkan tanıyor. Etkinlik Raporları, zaman konusunda nerede harcandığı hakkında ayrıntılı bilgi sağlarken Uygulama Sınırları ile uygulamalarda harcanacak maksimum sürenin belirlenmesini sağlar. Bu, kullanım alışkanlıklarının tespit edilmesine ve zaman içinde nasıl geliştiğinin takip edilmesine yardımcı olur. Ekran Süresi özelliği ile ise cihazların kullanım dışı olacağı zaman dilimi belirlenebilir.

 

Gündelik yaşamdaki sesler, kimi zaman rahatsızlık verici ya da sinir bozucu seviyelerde olabiliyor. Arka Plan Sesleri özelliği, dikkat dağılmasını önleyerek odaklanmaya ve sakinleşmeye yardımcı olur. İstenildiğinde dalga veya hafif yağmur sesiyle dinlenmeyi sağlar. Dengeli, karanlık, canlı gürültüler veya yağmur, okyanus ve ırmak sesleri arasından istenilen seçilebilir. Arka planda devamlı oynatılan bu seslerle çevre veya dış gürültüler bastırılır. Bunun yanında, aygıtta o esnada yürütülen diğer sesler veya sistem sesleri altta yürütülmeye devam edebilir.

 

Okuma ve yazma deneyimi ses ile zenginleştirebilir. Ekranı Seslendir özelliği ile ekrandaki bütün öğelerin yüksek ses ile okunması sağlanabilir. Konuşma Denetleyici, seslendirme kontrolü yapabilir, Seçimi Seslendir özelliği metnin yalnızca belirli bir bölümünü sesli olarak okuyabilir. Kelimeler veya cümleler okundukları sırada öne çıkmalarını sağlayan İçeriği Vurgula özelliği ile metin takip edilebilir. Yazılan harflerin  seslendirilmesi istenildiğinde Yazma Geri Bildirimi özelliği etkinleştirilebilir. Ayrıca, bütün ses içerikleri 70 çeşit ses seçeneğiyle ve 35’i aşan dilde sunulur.

 

İnternet gezintileri, kimi zamanlar duyusal yönden aşırı yüklenmeye neden olabiliyor. Reklamlar, düğmeler ve gezinme çubukları yardımcı teknoloji çeşidi olan Safari Okuyucu ile ortadan kaldırılarak istenilen içeriklere odaklanmayı sağlar.

 

Denetimli Erişim, eldeki işe ya da uygulamaya odaklanmaya yardımcı olur. Cihazın bir kerelik sadece bir uygulamada kalabilmesi amacıyla Ana Ekran düğmesi devre dışı bırakılabilir. Ayrıca, klavye kullanımı ya da ekranın belirlenen bölümlerinde dokunma ile erişim de kısıtlanabilir. Bu şekilde, öğrenme sürecindeyken dokunma ve başka hareketler nedeniyle kesinti yaşanmaz. 

 

Yüz Tanıma özelliği, tüm fotoğraflardaki kişileri algılayabilir. Fotoğraflar uygulaması arşivi tarar ve yeni yüzler bulmayı sağlar. Seçilen kişilere istenilen bir isim atanabilir. Aygıta yeni fotoğraf aktarıldığında, Yüz Tanıma özelliği ile kişiler daha önce yüzü tanımlanmayanlarla eşleştirilir.

 

Rahatsız Etme özelliği ile aygıt kilitliyken gelen aramalar, uyarılar veya bildirimler sessize alınarak konsantre olmaya yardımcı olur. Rahatsız Etme özelliği, sadece belirlenen kişilerden gelecek aramaları kabul eden şekilde de ayarlanabilir.

 

Koyu Mod, ekrandaki her öğe koyu renk şemasıyla dönüştürerek okumayı kolaylaştır. İçerikler ekran ön planına çıkarken, menüler ve araç çubukları arka plana geçer. Safari, Mail ve Takvim gibi uygulamalar için daha koyu, açık renkli metinlerde loş ortamlarda okuma daha kolay hale getirilir.

 

Dikte özelliği, konuşulanın yazılmasını sağlar. Bunu yaparken 30’dan fazla sayıda dil seçeneği sunar. Konuşma becerisinde zorluk varsa, imla ya da yazma konularında yardıma ihtiyaç duyuluyorsa,  bir metin alanında ekran klavyesinde yer alan mikrofon düğmesi ile dikte etmeye başlanabilir.

 

Metin Tahmini, konuşulan kişiye ve daha önce söylenenlere göre sözcük önerileri sunar. Kullanıcılara sadece tamamlayıcı uygun kelimeyi seçmesi kalır.

 

Bul özelliği ile kayıp cihazların bulunmasından çok daha fazlası yapılır. Bul ya da Mesajlar uygulamasında konum arkadaşlarla veya aile üyeleri ile kolaylıkla paylaşılabilir. Bu şekilde, aile bireylerinin durumu öğrenilebilir, kalabalık ortamlarda arkadaşlar bulunabilir veya arkadaşların kaybolan Apple aygıtlarının yerini belirlemeye yardımcı olunabilir.

 

iCloud Anahtar Zinciri kart numaralarını, şifreleri ve kullanıcı isimlerini akılda tutma zorluğundan kurtarır. Bu özellik ile onaylı aygıtlarda belirlenmiş bilgiler otomatik olarak doldurulur. Bu şekilde, oturum açmak ya da ödeme işlemleri kolay ve güvenli olarak yapılabilir.

 

Siri gündelik işleri tamamlamaya yardımcı olur, merak edilen soruları yanıtlayabilir. Siriden tanımlar bulması, anımsatıcı ayarlaması, özellikleri açıp kapatması ve daha pek çok farklı şey yapması istenebilir. Sıralı eylem veya görevleri kolay bir şekilde halletmek amacıyla Siri Kestirmeleri de oluşturulabilir.

 

Related posts

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Merak Edilenler

Fatih Akgün

Turkcell’den de ‘Evde Kal’ Çağrısına Destek ‘EvdeHayatVar’

Meryem ACAR

Vikipedi’nin Fotoğraf Yarışması İlk Defa Türkiye’de!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım