Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) ÜRÜN İNCELEME

Bill Gates hidrojen yakıtlı süper yatını bekliyor…      

Zenginlik kolay bir iş değil. Hepimiz zenginlerin hayatına özeniyor olabiliriz ama milyarlarca doları olan insanlar her gün çok çetin kararlar vermek zorunda kalıyorlar. Örneğin, Microsoft’un kurucusu…

Acaba, dünyanın en zengin insanı Bill Gates hidrojen yakıtlı ilk süper yatı satın alırken kaç gece gözüne uyku girmemiştir? Acaba okyanusta çalışmayan motorlarla mahsur kalır mıyım endişeleri içinde süper yatının keyfini gerçekten sürebilecek mi?

Evet, süper zenginler için, dizeli su gibi içen dev yatların dönemi bitiyor ve hidrojeni su gibi içen daha dev yatların dönemi başlıyor. Dünyada, hidrojen yakıtı ile çalışan ilk süper yat nihayet üretildi ve sahibi de Bill Gates oldu.
Dev bir yolcu gemisi boyutlarındaki süper yat, 17 yaşında MSDOS’u kodlayan Gates’e 644 milyon dolara mal oldu. Beş katlı dev yatta, ev sahibi dışında 14 süper önemli misafir çift için “kamara” değil de, ultra lüks daireler yer alıyor.
Ayrıca 31 mürettabat için de konforlu yaşam alanları bulunuyor. Bir diğer deyişle, bu süper yat, 5 katlı, 14 daireli süper lüks bir apartman boyutlarında. Tüm misafirleri ağırlayacak devasa yemek salonları, eğlence lobileri ve spor salonları da bulunuyor. Havuz ve diğer aktivitileri de unutmayalım.

Sinot’s Aqua isimli 113 metre boyundaki yatın maksimum hızı 17 knot, menzili ise 3750 mile… Bu da okyanusu geçmek için son derece yeterli. Üstelik yakıt olarak dizel değil, hidrojen yakıt

pilleri kullanıyor. Erzak depolarına planlanan fazladan yakıt pilleri depolaması halinde, çok daha uzak mezillere ulaşabilmesi de mümkün.

Yine de dünyanın ilk hidrojen yakıtlı süper yatı olması sebebiyle, ortaya çıkabilecek sorunlara karşı, gemide bir de yedek dizel motoru bulunuyor. Yat henüz denizlere inmiş değil. Ama 644 milyon dolarık faturasını ödeyen bir süper zengin bulunduğu için inşaatına başlandı. Bill Gates bu süper yatın keyfini 2024 yılından itibaren sürmeye başlayacak.

Öte yandan Gates’in dünyaya vermeye çalıştığı “gelir eşitliği” mesajları ile bu yat son derece ters düşüyor. Üstelik Gates’in düzenlediği kampanyalarla süper zenginleri servetlerini yardım kuruluşlarına bağışlamaya davet ettiği de biliniyor. Dolayısıyla, Gates’in yakında ağır eleştiriler aldığını görürsek de şaşırmayalım. Gates yatla gezmesin demiyoruz, hobi olarak yine gezsin. Ama 644 milyon dolarla gezmesi, biraz göze batacak.

Related posts

İzole Numune Alma Ünitesini de yaptık.

Fatih Akgün

İnsanlık yararına teknolojiler TEKNOFEST’te yarışacak

Fatih Akgün

ASELSAN’dan TSK’ya “Kaplan”Hediye Jesti…

Meryem ACAR

Yorum Yap