Teknolojix Haber
BİLİM YAŞAM

Bill Gates’ten ABD’ye Kötü Haber

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Covid-19 Corona virüsü pandemisinde yeterince hızlı hareket etmediği için zorunlu karantinalardan kaçınma şansını kaçırdığını söyledi.  Gates, “Herkesin dikkatini Ocak ayına yöneltmeli” diye ekledi.

“ABD fırsatı kaçırdı”

TED Connects çevrimiçi yayını sırasında Gates, “ABD bu fırsatı kaçırdı. Karantinayı önleyebilecek kadar hızlı hareket etmedik.” dedi. Virüs ilk olarak Aralık ayında Çin’de keşfedilmişti. Hükümet yetkilileri, ABD’de en az 46.500 kişiye bulaşan Corona virüsün yayılmasını yavaşlatmak için insanlara evde kalmalarını tavsiye etti. Ayrıca; California, New York ve Washington’da zorunlu olmayan tüm işletmelerin geçici olarak kapanmasını emredildi. Sonuç olarak, ülkede işsizlik artışa geçti.

Başkan Donald Trump, Salı günü yaptığı açıklamada işletmelere, ekonomik etkiyi yumuşatmak için 12 Nisan’da açılmalarını söyledi. Hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanları bu çağrıyı geniş ölçüde eleştirdiler ve insanları tekrar işe döndürmenin sağlık sistemini zorlayacağına ve daha fazla ölüme yol açacağına dikkat çekti.

Gates: İzolasyon ekonomi için felaket!

Gates Salı günü, izolasyonun ekonomi için “felaket” olacağını kabul etti. Ancak gerçekten orta bir yol yok diyerek 6 ila 10 haftalık bir kapanma önerdi. Gates, “İnsanlara şunu söylemek çok zor; restoranlara gitmeye devam et, yeni evler al.. Onlardan harcamalarını devam ettirmesini planlıyoruz. Çünkü ekonomik büyümenin daha önemli olduğunu düşünen bir politikacı var. İnsanların, sosyalleşmenin bu hastalığı yaydığını bilmelerine rağmen onlara bir şeyler yapmaları gerektiğini söylemek gerçekten zor.” dedi.

Gates, ABD’nin Covid-19 testlerini artırması ve hasta kişileri daha iyi yönetmesi gerektiğini ekledi. Gates, “Test açısından, yeterli kapasiteyi yaratmıyoruz ve sadece ihtiyacı olan insanlara uyguluyoruz. Test konusu acilen organize edilmeli.” dedi.

Kâr amacı gütmeyen Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndaki çalışmalarında sağlık alanına odaklanan Gates, geçtiğimiz hafta, kullanıcılarla COVID-19 salgını hakkında konuşmak için Reddit’te soruları cevapladı. Gates, Corona virüsü aşısı için tarih verdi.

Related posts

MEB maske makinesi üretimi yapacak.

Fatih Akgün

Lord of The Rings’in yıldızı hayatını kaybetti!

Yağmur Kübra Yazıcı

Bu Gece Benzin ve Motorine Büyük Bir İndirim Geleceği Söyleniyor

Yasemin ACAR

Yorum Yap