Teknolojix Haber
İNTERNET YAŞAM

Bill Gates’ten ‘corona virüs’ e karşı destek

Corona virüsün tedavi çalışmaları son hızla sürerken Bill & Melinda Gates Foundation’ dan bu çalışmalara 100 milyon dolarlık destek geldi.

Dünyaca ünlü bilgisayar devi Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in yönettiği Gates Vakfı, Çin’de görülmeye başlayan yeni tip Corona  Virüsü ile ilgili yapılan mücadelelere destek vermeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Corona Virüsü’nün tespiti izolasyonu ve tedavi çalışmalarını artırmak, bu çalışmaları hızlandırmak amacıyla 100 milyon dolar bağışladığını açıklayan vakıf şimdi de evde Corona virüs testi yapılmasını sağlayan projeyi destekliyor.

Ev ortamında kolaylıkla kullanılabilen sistem, kullanıcıların yaptığı test ile iki gün içinde pozitif veya negatif sonuçları göstermesine olanak sağlıyor. Kitler, virüs bulaşmış olma ihtimali olan kişilerin burunlarını temizlemeleri ve örnekleri test için geri göndermeleri şeklinde iki aşamalı çalışıyor. Şimdilik test kontrolleri devam eden bu kitin yapılan testleri başarıyla geçmesi durumunda ilerleyen günlerde kullanıma sunulması planlanıyor.

Ayrıca Vakıf yeni tip Corona Virüsü’ yle mücadele yapılması adına yapılan 100 milyon dolarlık bağışın nerelere kullanılacağını da açıkladı.

Öncelikle 20 milyon dolar Dünya Sağlık Örgütü, Birleşik Devletler Hastalıkla Mücadele ve Engelleme Birimi, Çin ve hastalığın bulaştığı diğer yerlerdeki sağlık yetkililerine gönderilecek.

Sonrasında 60 milyon dolar Corona Virüsü için aşı üretme çalışmaları için kullanılacak.

Kalan 20 milyon dolar ise Afrika ve Güney Asya’daki risk altındaki insanları korumaya çalışan organizasyonlara gönderilecek.

Related posts

Nobel Ödüllü Biyofizikçiden Koronavirüs Açıklaması: Salgının Sonuna Yaklaşıldı

Fatih Akgün

Araç Sahipleri Dikkat!! Bu Geceden İtibaren Zam Geliyor..

Fatih Akgün

IMDb puanlı en iyi 20 bilim kurgu filmi!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap