Teknolojix Haber
İNTERNET

Bir CMS platformu OpenCart

Günümüzde pek çok kişive şirket e-ticaret sitesi sahibi olarak işini internet ortamına taşıyan serbest olmak ve ürünlerini müşterileriyle kolaylıkla buluşturmak istiyor. Birçok kez web sitesi tasarımı ve kodlanması aşamaları profesyonel yetkinlikler istediği ve  maliyetler ile gerçekleştirilebildiği güvenilire-ticaret sitesi sahibi sermest olmak isteyenleri zorlayıcı süreçler bekleyebiliyor. Aslında uzun uğraştırıcı süreçlerle uğraşmadan , yorulmadan, kolayca e-ticaret sitenizi oluşturmanız da mümkün.

İÇİNDEKİLER

  1. OpenCart Nedir ?
  2. OpenCart’ın Kısa Tarihi
  3. Sitenizin Hosting Gereksinimleri Ne Olmalıdır ?
  4. OpenCart’ın Özellikleri Nelerdir ?
  5. OpenCart’ın Artıları ve Eksileri Nedir ?

 

 

OpenCart Nedir ?

Opencart Nedir?

Opencart bir e-ticaret yazılım scriptidir. Opencart herhangi ürünleri satmak için kullanılan sepete ekle sistemi ile çalışan bir e-Ticaret yazılımıdır. Opencart sürekli güncellinen responsive dediğimiz mobil cihazlara karşı mükemmel şekilde uyum sağlayan bir yazılımdır. Peki bu yazılımı nasıl kullanacağız ? Öncelikle yazılımı indirmemiz gerekiyor internette sanal bir mağazamızın olması için yapacağımız ilk adım budur.

OpenCart’ın Kısa Tarihi

OpenCart’ın Kısa Tarihi 

Popüler ve tamamen ücretsiz açık kaynaklı kodlu e-ticaret platformlarından biri olan OpenCart, aynı zamanda piyasada bulunan önde gelen e-ticaret platformları arasında en eskilerden biridir. Kullanıcılara sunduğu kullanıcı dostu panel, E-Ticaret sitelerindeki işleri için çevrimiçi bir platform oluşturmaya çalışan yeni başlayan webmasterların ilgisini çekiyor.

Bu fikrin başlangıcı ilk olarak 1998 yılında Christopher Mann tarafından gerçekleşti. Christopher Mann’ın diğer projelere katılımı nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak fikir birkaç yıl sonra İngiltere merkezli bir geliştirici olan Daniel Kerr tarafından yeniden canlandırıldı. Sonunda, 10 Şubat 2009’da Google Code’da tam teşekküllü ve geliştirilmiş bir OpenCart 1.1.1 sürümünü başlattı.

Sitenizin Hosting Sistem Gereksinimleri Ne Olmalıdır?

Online mağazanızı kaldıracak, sunucunun donanım gereksinimleri için bu kadar katı bir kurala bağlı değildir.  Donanım kapasitesi ve gereksinimleri, büyük ölçüde mağazanızdaki aylık trafiğe ve ürün sayısına bağlı olacaktır. Dört çekirdekli işlemci tabanlı sunucuların çoğu 1Milyon-5Milyon aylık trafiği kolayca idare edebilir. 16 GB RAM tabanlı i5 ile i7 arasında herhangi bir yerde bulunan bir işlemci, E-Ticaret mağaza işlevlerinizi gerçekleştirmek için yeterli olacaktır.

OpenCart’ın Özellikleri Nelerdir?

Şimdi OpenCart‘taki özelliklere bir göz atalım. Ayrıca, mevcut tüm e-ticaret CMS’leri arasında yaygın olarak tanınan platformlardan biri haline gelmesini sağlayan kilit noktaları anlamanıza yardımcı olacaktır: –

 • Yeni gelenler için verimli bir seçenek olarak görülme olasılığını artıran çeşitli versiyonları ile maliyeti oldukça uygun Ayrıca, temel bir E-Ticaret alışveriş mağazası kurmak için yeterli olan önceden donatılmış işlevlerle birlikte gelir. Bu nedenle acemi mağaza amacına iyi hizmet ediyor.
 • Ödeme seçeneklerinden bahsedersek, mağaza sahibi ödeme seçeneği için başka uzantılar ekleyebilir, ancak yine de OpenCart yaklaşık 30’dan fazla ödeme ağ geçidi ile önceden donatılmış olarak gelir. Ne kadar çok şey öğrenirsek, o kadar uygun maliyetli olduğu açıktır. Hayal edebilirsiniz?. OpenCart’ı Sevin! ve daha fazla harika özellik için kendinizi hazırlayın.
 • Sırada, bir ürünün kategorileri ve alt kategorileri eklemek söz konusu olduğunda çok çeşitli seçenekler var. Temel versiyonu bile, çevrimiçi işinizi tam teşekküllü ve işlevsel bir şekilde yürütmek için çok yönlü özelliklerle çok iyi donatılmıştır. Bu tür daha fazla özellik, istediğiniz kadar ürün ekleyebilmeyi içerir. Ayrıca çeşitli amaçlar için farklı alanlar tanımlayabilirsiniz. Bunlar, ürünleri gözden geçirmek, ödül puanları, alt kategorilerde çeşitli markalardan bahsetmek gibi görevleri içerebilir.
 • Çevrimiçi mağazanıza üçüncü taraf entegrasyonunu (Hepsiburada.com, N11.com, Trendyol.com gibi ) kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu, çevrimiçi mağazanızın işlevselliğini gerektiğinde ve gerektiğinde geliştirmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza göre sıralanan üçüncü taraf entegrasyonları, çevrimiçi portalında kolayca bulunabilir.
 • Etkili bir çevrimiçi mağazaya çok çeşitli cihazlardan kolayca erişilebilmelidir. Merak etmeyin, burada bile Opencart sizi koruyor. Zaten duyarlı ve SEO optimize edilmiş, böylece mağazanızdaki ürünlerin herhangi bir arama motorundaki aramalar arasında gösterilmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

OpenCart Artıları ve Eksileri nedir?

Artıları: –

 • Daha az zaman ve kaynakla bile E-Ticaret sitesi kurmak kolaydır, bu nedenle yeni gelenler için iyi bir seçim haline gelir.
 • Mağazayı çalıştırmak için yeterli olan stok eklentileri gibi birçok temel özellik önceden yüklenmiş olarak gelir.
 • Çevrimiçi mağazanızın çeşitli bileşenleri arasında kolay yönetim ve sorunsuz çalışma mekanizması mevcuttur.

Eksileri :-

 • Mağazanızın yeni işlevlerini geliştirmek söz konusu olduğunda, her eklenti ve uzantı sizin için işe yaramayabilir. En iyi sonuçları aramak için, farklı uzantı ve eklenti kombinasyonlarını denemeniz ve bu zamanınızı önemli ölçüde arttıracaktır.
 • Gelişmiş bir işlevsellik arıyorsanız, temel stok özellikleri veya eklentiler yeterli olmayabilir. Temel olanlar hariç bazı ücretli uzantılar, ek işlevler satın almanız gerekebilir.
 • Hafif bir platform olmak, çevrimiçi mağazanızın ölçeklenebilirliğini etkileyebilir. Bu, gelecekteki farklı bir CMS platformuna geçmenizde sorunlara yol açacaktır.

Sonuç
Şimdiye kadar OpenCart hakkında net bir genel bakışa sahip olmanız gerektiğinden oldukça eminim. Tüm özelliklerini ve işlevlerini göz önünde bulundurarak, CMS’yi yeniden derecelendirmek için akıllıca bir karar verebilirsiniz. . Umarım artık işinizi büyütebilecek kendi E-Ticaret mağazanızı kurmaya hazırsınızdır. OpenCart, güzel şablonlara ve özelliklere sahip harika bir CMS’dir. Ancak bazen işleri farklı bir yaklaşımla renklendirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun da birçok yolu var.

Kendi E-Ticaret mağazanızı oluştururken iyi şanslar.

 

Related posts

2021’de, Google’da “en çok arananlar”

Yelda Erdoğan

Google Kendi İşlemcisini Tasarlıyor

Fatih Akgün

Pandemi Sırasında Siber Suç Olayları Artıyor

Hakan Kırdar

1 Yorum

Bilge 26 Kasım 2020 at 7:22 am

İleride farklı bir CMS platformuna geçmek sorun olacaksa ya Opencart’la hiç başlamamak ya da mevcut yapıda uzun süre kalmayı öngörmek gerekiyor sanırım.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım