Teknolojix Haber
MOBİL

Bir Geliştirici, Ubuntu Touch İşletim Sistemini Xiaomi Redmi Note 7’ye Yükledi

Akıllı telefon üreticilerinin Android işletim sistemiyle çıkardığı telefonlara başka işletim sistemlerinin yüklendiğini daha önce görmüştük. Şimdi ise geliştirici tabanında oldukça popüler olan işletim sistemi Ubuntu Touch, Xiaomi Redmi Note 7’ye yüklendi.

Yeni modellerin piyasaya çıkmasıyla güncelliğini yitiren akıllı telefonlar üzerinde yapılan yazılım değişiklikleri, geliştiricilerin telefonları değerlendirmek için sıkça kullandığı yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Android, Ubuntu ve bazen Windows RT işletim sistemleri kullanılarak yapılan bu değişiklikler; standart kullanımdan çok, özel bir amaca hizmet edecek akıllı telefonlar ortaya çıkarmak için de oldukça verimli bir yol.

Android dışında Linux çekirdekli işletim sistemi olan bir telefona sahip olmak ve bu telefonu özel bir amaca yönelik kullanmak isteyenler olabilir. Bu kişiler Librem 5 veya PinePhone gibi akıllı telefonları satın alarak bu isteklerini karşılayabilirler. Ancak artık kullanmadıkları bir telefona Ubuntu Touch işletim sistemi kurmak mümkün olsaydı nasıl olurdu? Bu sorunun yanıtını merak eden bir geliştirici elindeki Xiaomi Redmi Note 7’yi kullanarak bir çalışma yaptı.

Ubuntu Touch, Xiaomi Redmi Note 7’ye yüklendi:

XDA Developers’ın önemli geliştiricilerinden ‘erfanoabdi’ isimli geliştirici, Ubuntu Touch işletim sistemini Xiaomi Redmi Note 7’ye getirdi. Daha önce Ubuntu Touch’ı Xiaomi Redmi 4X’e getiren geliştirici Danct12’nin oluşturduğu modüller, bu süreçte ‘erfanoabdi’ isimli geliştiricinin çalışmalarının altyapısını hazırladı. Danct12, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Xiaomi Redmi Note 7’de çalışan Ubuntu Touch işletim sisteminin videosunu yayınladı.

Ubuntu Touch’ı Xiaomi Redmi Note 7’ye getirme işlemi oldukça karmaşık bir süreç. Bu yüzden bu konseptte şimdilik dokunmatik işlevi kullanılabiliyor ve ekran doğru şekilde çalışıyor. Telefona diğer işlevleri kazandırmak içinse bir süre daha üzerinde çalışılması gerekiyor.

İlerleyen zamanlarda Xiaomi Redmi Note 7’ye yüklenebilir formda Ubuntu Touch işletim sistemiyle karşı karşıya kalabiliriz ve bu, popüler Linux dağıtımı Ubuntu’yu telefonunda kullanmak isteyen kullanıcıları sevindirebilir.

 

Related posts

Samsung Galaxy A71 kamerası beklentiyi karşılamadı! (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Japonya’da oyunculara özel oyun yatağı üretildi.

Fatih Akgün

LG, Bütçe Dostu Telefonun İzinlerini Aldı

Yasemin ACAR

Yorum Yap