Teknolojix Haber
BİLİM

Bir Hapşırma Mikropları Ne Kadar Uzağa Taşıyabilir?

Yüksek hızlı fotoğrafçılık, hapşırmanın tükürük ve mukusu patlatarak mevcut sosyal uzaklaşma yönergelerinin çok ötesine geçebileceğini ve küçük damlacıklar havada düşünülenden daha uzun süre kalabilir.

MIT’de bir akışkan dinamiği bilimcisi olan Bourouiba, son birkaç yılı insan koronavirüsü gibi patojenlere nasıl yayılabileceğini ortaya çıkarmak için yüksek hızlı kameralar ve ışık kullanarak geçirdi . Saniyede 2.000 kareye kadar yavaşlayan laboratuvar ve video ve görüntüler, ince bir mukus ve tükürük sisinin bir kişinin ağzından saatte yaklaşık 160 km/saat hızla patlayabildiğini ve 8.23 metre kadar ilerleyebileceğini gösteriyor. Sternasyon bittiğinde, damlacık içeren gazın türbülanslı bir bulutu, damlacık boyutuna bağlı olarak birkaç dakika boyunca asılı kalabilir .

Saniyede 1.000 kare hızla kaydedilen bir hapşırma yüksek hızlı video görüntüleri.

 

Bu bulutların nasıl gittiğini ve dağıldığını tam olarak anlamak, COVID-19 gibi bulaşıcı solunum yolu hastalıklarını içermesi açısından kritik öneme sahiptir. Nasıl yayıldığı konusunda birçok bilgi boşluğu kalmaktadır. Bourouiba’nın araştırması , yeni koronavirüsün havada nasıl hareket ettiği hakkında devam eden bilimsel bir tartışmayı vurguluyor ve bu tür havadan aktarımın daha önce düşünülenden daha olası olabileceğini düşündürüyor.

Bourouiba, insanların birbirlerinden en az altı metre uzakta durmalarını öneren ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden gelen rehberlik muhtemelen yetersiz kalıyor, çünkü Bourouiba. O ve meslektaşları, bu mesafenin dört katından fazla seyahat eden bir hapşırıktan damlacık olduğunu belgelediler. Hapşırma, COVID-19’un yaygın semptomlarından biri olmasa da, mevsimsel alerjileri veya rastgele bir hapşırması olan asemptomatik bir kişi hala mikrop yayabilir.

“Bunun bir alana kaç kişi koyabileceğine dair sonuçları var” diyor. “Özellikle hava akışı düzenli olarak değiştirilmezse, ekip çalışmasının ve toplantıların nasıl ele alınacağına dair etkileri var.”

 

Büyük ve Küçük Damlacıklar

Solunum sistemini enfekte eden bir virüs insan vücudunu terk ettiğinde, tükürük ve mukusun bir damlası içinde bulunur. On yıllar boyunca, bilim adamları bunları büyük damlacıklar – beş ila 10 mikrondan daha büyük  veya aerosol adı verilen küçük damlacıklar olarak sınıflandırdılar.

Damlacık büyüdükçe, kovulduktan sonra hızla yere veya yakındaki nesnelere düşme olasılığı daha yüksektir. Bir kişi bu damlacıklara dokunur ve sonra yüzünü ovalarsa, virüsü bulaştırabilir, bu yüzden insanların sık sık ellerini yıkaması önemlidir. Bununla birlikte, daha küçük damlacıklar daha az tahmin edilebilir. Doğru koşullarda daha çabuk buharlaşacak olsalar da daha uzak mesafelere seyahat edebilirler.

CDC ve Dünya Sağlık Örgütü gibi ajanslar hastalıkları ağırlıklı olarak büyük partiküller veya küçük partiküller tarafından yayılmış olarak sınıflandırır; COVID-19’un öncelikle büyük solunum partikülleri yoluyla yayıldığına inanılmaktadır.

 

Ancak Bourouiba’nın araştırması, ikileminin keyfi olabileceğini gösteriyor. Çalışması, bir hapşırmanın bir buruntan 23 ila 27 feet arasında çeşitli boyutlarda damlacıkları dışarı atabileceğini göstermektedir. Buharlaşmadan önce ne kadar süre kaldıkları, nem ve sıcaklık gibi çeşitli koşullara bağlıdır . Aerosoller tipik olarak daha çabuk kururlar, ancak virüs içeren küçük damlacıklar, bir hapşırma sıcak, nemli bulutunun içinde sıkışan dakikalar sürebilir.

Ve uzmanlar hala birisini hasta etmek için ne kadar koronavirüsün gerekli olduğunu bilmiyorlar. “Henüz bulaşıcı bir dozumuz yok, bu yüzden kaç partiküle maruz kalmanız gerekir? Söylemesi zor ”diyor Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Joshua Santarpia. İnfluenza çalışmaları, tüm bulaşma yollarının sizi hasta etme olasılığının yüksek olmadığını ve daha büyük damlacıkların daha yüksek dozlarda virüs taşıyarak enfeksiyonu daha olası hale getirdiğini göstermektedir .

Hong Kong Üniversitesi’nden bir epidemiyolog olan Ben Cowling, “Jüri hala COVID-19’un aerosollerle yayılıp yayılmadığına dair” dedi. Nature Medicine’de bu ayın başlarında yayınlanan bir çalışmada , Cowling ve araştırma ekibi, influenza’nın aerosoller yoluyla yayılabileceğini ve yeni koronavirüsün de kısa mesafelerde havadan yayılabileceğinden şüpheleniyor.

Maryland Üniversitesi’nden bir aerosol iletim uzmanı Donald Milton, “Grip birçok yönden benzerdir” diyor. “Yüz yıldan beri grip üzerinde çalışıyoruz ve nasıl bulaştığı konusunda hala bir anlaşma yok, çünkü bunu çivilemek zor.”

Öksürüğünü Ört

Bu koronavirüsün havaya nasıl yayıldığı hakkında bildiklerimizin çoğu, COVID-19 ile enfekte olmuş kişilerin odalarından toplanan örneklere dayanmaktadır. Ancak bu tür çalışmaların yürütülmesi belirsizlikle birlikte gelir.

Milton, “Havadan virüs toplamak oldukça zordur çünkü bir filtreden ince parçacıklar toplamak onları kurutmaya meyillidir” diyor Milton. “Tek söyleyebileceğin orada RNA var ve hala bulaşıcı olduğu belli değil.”

Sağlık uzmanları, koşma veya bisiklete binme gibi ağır nefes almaya neden olan aktivitelerin bulaşma olasılığını artırmanın olası olmadığına inanıyor, ancak New England Journal of Journal’da dün yayınlanan bir araştırma , yüksek sesle konuşmanın solunum damlacıklarını üç metreye kadar çıkarabildiğini buldu. konuşmacı.

Maskeler yayılmayı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak virüsü taşıyanlar tarafından giyildiğinde en etkilidirler ve başkalarını korumak için uygun şekilde kullanılmaları gerekir . DSÖ’ye göre , şu anda maske takmanın sağlıklı insanların solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmasını önlediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır . Bununla birlikte, COVID-19’dan hiçbir belirti göstermeyen insanlar hastalığı hala yayabilir, bu nedenle CDC halka açık olarak bez maskelerinin kullanılmasını tavsiye etmiştir .

Bourouiba’nın araştırmasının olağanüstü mesafeler hakkında gösterdiği insanlar göz önüne alındığında, insanların solunum damlacıkları başlatabileceği göz önüne alındığında, herkesin yapabileceği en önemli şeylerden biri, hapşırırken veya öksürürken burunlarını ve ağzını kapattığından emin olmaktır.

Related posts

TÜBİTAK COVID-19 Portalı’nın bugün itibarıyla devreye girdiğini açıkladı!

Fatih Akgün

Ankara’dan Müjdeli Haber Geldi: COVID-19 Aşısı, İnsan Testlerine Hazır!

Fatih Akgün

Bilim İnsanları, Horlamanın Asıl Sebebini Ortaya Çıkardı

Yasemin ACAR

Yorum Yap