Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Bir ilk: Hibrit yakıtlı roket uçuruldu

Bir ilk Hibrit yakıtlı roket uçuruldu

Bir ilk: Hibrit yakıtlı roket uçuruldu

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Pars Roket Takımı bir ilki gerçekleştirdi. Farklı fakültelerden öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu takım hibrit yakıtlı roket projesini tamamladı. Türkiye’de Bir ilk: Hibrit yakıtlı roket uçuruldu. İlk uçuşu gerçekleşen roket 1800 metreye yükseldi. Takımın bir sonraki hedefi Projeyi daha da ilerletip roketi 4 bin metreye kadar çıkarmak.

2012 yılının haziran ayında kurulan Pars Roket Takımı’nda Uçak Mühendisliği bölümünden, Elektronik Haberleşme Mühendisliği’ne, Makine Mühendisliği’nden Fizik Mühendisliği’ne kadar birçok bölümden öğrenci yer alıyor. Amaçları roket bilimi alanına her kesimden insanın dikkatini çekebilmek ve bu doğrultuda bir bilinç oluşturmak.

Takımı oluşturan yaklaşık 30 öğrencinin hemen hepsi 1 ve 2. sınıf öğrencisi.

 Danışman öğretim üyesi Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan’ın Pars Roket Takımı hakında;

“Sadece uzay mühendisliği öğrencileri değil tüm üniversiteden öğrenciler Pars grubunu oluşturdular. Öğrencilerimiz uzay aracı geliştirmek için çalışıyorlar. Burası çok disiplinli bir takım. Hibrit roket geliştirme konusunda yoğun çalışma içindeler şu an. Türkiye’de sektörden bile önce hibrit roketi ateşleyip 1800 metreye çıktılar. Bizim takımımız artık Türkiye’deki yarışmalara katılmıyor. Yarışmayı idare ediyor Roketsan’la beraber. Uydu yapıyorum, uzaya gönderiyorum, uzayda çalıştırıyorum, bunları yurtdışına gönderiyorum. Ama benim asıl hedefim bilgi üretmek ve insan yetiştirmek. Bu çocuklarımızı yetiştirip diğer kurumlarımıza akademiye ya da endüstriye göndermek.” söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Diğer dizi sinema ve fragman haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Haberi beğendiyseniz aşağıda  lütfen   seçiniz.

Related posts

Milli savaş uçağının altyapısı hızla hazırlanıyor

Fatih Akgün

Ay Tutulması Yaklaşıyor!

Yağmur Kübra Yazıcı

NASA’nın tuvaletinin dğeri 23 milyon dolar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap