Teknolojix Haber
İNTERNET

Bir Yılda İnternet Hız Rekoru İki Katına Çıktı

Herkes daha yüksek internet hızları ister. Halihazırda yüksek hızlı bağlantılara sahip kişiler bile, kurumsal çalışanlar ve BT uzmanları dahil olmak üzere daha hızlı internet istiyor. Daha fazla hız, ihtiyaç duydukları veya en azından şiddetle tercih edecekleri şeydir, çünkü iki cihaz arasında daha hızlı veri iletilir, daha hızlı kararlar alınabilir ve aksiyon alınabilir. Darwinci dijital ekonomide, yavaş İnternet hızları hem geri kalanlar hem de kaçanlar içindir!

Peki hızlı ne kadar hızlı? Bazıları, bu yılın başlarında 40.58 Mbps’lik ortalama Türkiye internet hızının fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebilirken, bazıları da oldukça büyük bir iş gücüne ve artan sayıda bağlı cihaza ve uç ağlara sahip bir işletmenin çok daha fazla bant genişliğine ihtiyacı olacağını söyleyebilir.

Yeni İnternet Hız Rekoru

İnternetlerinin asla yeterince hızlı olamayacağına inananlar için iyi haberler var. Japonya’daki mühendisler, en hızlı internet hızı için önceki dünya rekorunu kırarak, saniyede 319 terabit veri aktarım hızlarına ulaşarak, sadece bir yıl önce belirlenen 178 Tbps sınırını neredeyse ikiye katladılar.

Freethink’ten Kristin Houser tarafından açıklandığı gibi, bunu şu şekilde yaptılar:

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, en hızlı internet hızı rekorunu kırmak için tek yerine dört çekirdekli deneysel bir optik fiber geliştirdiler.

Daha sonra fiberlerini, farklı dalga boylarında darbeler ateşleyen bir lazer ve çoklu sinyal yükseltme teknikleri ile birleştirdiler. Bu, 319 Tb/s’de 1.800 milden fazla bir mesafe üzerinden veri iletmelerini sağladı.

Kurumsal ağa bu alev kanca ediyoruz hazır Eğer varsa, çünkü heyecanını frenlemek için tavsiye edilir “lazer ve amplifikatörler en hızlı internet hız rekorunu kırmak için kullanılan ucuz değildir,” Houser yazıyor .

En son hız rekorunu kırmak için kullanılan deneysel, dört çekirdekli optik fiber, günümüzde fiber optik internet hizmeti için kullanılan tek çekirdekli fiberler için şu anda kullanılan 0,125 mm’lik standart dış çapa uyuyor. Bu, bazı mevcut donanım altyapılarının değiştirilmesi gerekmeyeceğinden, uygulamayı hızlandırabilir.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde , “Standart kaplama çapı, dört çekirdekli optik fiber, mevcut ekipmanla kablolanabilir ve bu tür fiberlerin yakın vadede pratik yüksek veri hızlı iletimi sağlayabileceği umulmaktadır” dedi .

Araştırmacıların “yakın vade”yi nasıl tanımladıkları belli değil, ancak uzun vadede bu dört çekirdekli optik fiberler, 5G’den sonra dijital ekonomiyi güçlendirmek için gerekli olan ağ omurgasının bir parçası olabilir. Ve bu ekonomiyi yönlendirmek otomasyon, bağlantılı araçlar, bağlantılı ofisler ve evler, bağlantılı kamu altyapısı, akışlı multimedya, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri ve kişisel ve endüstriyel insansız hava araçları gibi cihazlar olacak. Bu teknolojiler, güvenliği ve optimum performansı sağlamak için gerçek zamanlı veri iletimi için omurga ağları gerektirir.

Kurumsal BT uzmanları için veri iletim hızlarındaki üstel artışlar her zaman memnuniyetle karşılanır. Japon ekibi tarafından elde edilen hız şu anda ortalama kurumsal ağ için ulaşılamaz olsa da, eğilim doğru yönde ilerliyor. Bu, yeni teknolojilerin tetiklediği artan ihtiyacı desteklemek için geniş bir omurga bant genişliği olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Related posts

Phishing(Online Dolandırıcılık) Saldırısı Nedir? Nasıl korunulur?

Fatih Akgün

Alternatif Tarayıcı Vivaldi’nin Yeni Sürümü

Chrome’a Sekmelerin Önizlemesi özelliği geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap