Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER İLE TANIŞIN

Ringly

Ringly markasının akıllı yüzükleri, giyilebilir teknoloji kavramını son derece şık ve kompakt boyutlara taşıyor. Bu yüzük akıllı telefonunuzla eşleştirdiğinizde fitness takibi yapmanızı, mobil bildirimlerden haberdar olmanızı ve meditasyon rehberliği hizmeti almanızı sağlıyor. Yanlış duymadınız, tüm bu fonksiyonlar minicik bir yüzüğün içerisinde sizleri bekliyor.

Su geçirmezlik özelliğine sahip olan ve tüm gün dayanabilecek pil gücünü bünyesinde barındıran Ringly yüzükler harika tasarımlarıyla şıklığınıza şıklık katacak.

Motiv Smart Ring

Bir yüzük düşünün, hayatınızdaki birçok aktiviteyi takip edip sağlığınıza hükmedecek… Hayır Yüzüklerin Efendisi’ndeki Tek Yüzük’ten bahsetmiyoruz. Karşınızda Motiv firmasının akıllı yüzüğü var.

Parmağınıza takıp akıllı telefonunuzla eşleştirdiğiniz andan itibaren hareketlerinizi takip eden, kalp atışınızı ölçebilen ve uyku takibinizi yapan bu yüzük tam bir teknoloji harikası. Üstelik yüzüğün tasarımı oldukça başarılı.

Philips SmartSleep Derin Uyku Başlığı

Bu teknoloji uyku sorunları yaşayanlara ya da daha rahat uyumak isteyenlere hitap ediyor. Başınızı yumuşacık dokusuyla saran Philips SmartSleep Derin Uyku Başlığı, günde 7 saatten az uyuyanlar için tasarlanmış bir cihaz. 30 farklı yapışkan sensörüyle sizi uyku haplarından kurtaran bu ilginç başlık daha enerjik bir hayat için ideal görünüyor.

İlaç kullanmadan rahat uyumak isteyenler ve bu cihazı tercih edenler, aynı zamanda cihazın sensörlerinin topladığı verileri de akıllı telefonları üzerinden kontrol edebiliyor.

Beddr SleepTuner Uyku ve Nefes Monitörü

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin uyku sorununa yoğun bir şekilde el attığını görüyoruz. Philips’in Smart Sleep adlı ürününden sonra karşımızda Beddr markasının SleepTuner adlı uyku takip cihazı var. Bu cihazın farklı olduğu nokta sadece uyku kalitenizi ve uyku saatlerinizi ölçmekle kalmayıp nefes alıp verme düzeninizi de analiz edebiliyor olması.

Uyku esnasında yeterince oksijen alıp alamadığınızı ölçebilen bu ilginç cihaz sayesinde doktora gitmeniz gerekip gerekmediğini kolayca tespit edebiliyorsunuz. 20 saat kesintisiz çalışabilen bu sensör tek şarjla birkaç gece uyku ve nefes analizi yapmanızı sağlıyor.

Electricfoxy Ping

Bir kıyafet düşünün, hem modern ve şık olsun, hem de mobil cihazınızla iletişim kurarak size sosyal ağlarda ileti paylaşma keyfi yaşatsın. Bugüne kadar gördüğünüz tüm giyilebilir teknoloji ürünlerini bir kenara bırakın, çünkü karşınızda Electricfoxy firmasının Ping adlı teknolojik kıyafeti var. Facebook hesabınızla kablosuz olarak iletişim kuran ve fonksiyonlarını ayarladığınız takdirde çok ilginç işler başarabilen Ping, teknolojide geldiğimiz noktayı bizlere şaşırtıcı bir örnekle sunuyor.

Bu kıyafeti uygun şekilde ayarladığınız takdirde kapşonunu kapatıp açarak Facebook durumunuzu güncelleyebiliyorsunuz. Bunun dışında kıyafetin omuz kısmında bulunan minik titreşim motoru, Facebook’tan mesaj geldiğinizde omzunuza biri dokunuyormuş hissi uyandırarak sizi mesajlarınızdan haberdar edebiliyor.

Blacksocks Smarter Socks Plus+

Akıllı bileklik, akıllı gözlük, akıllı ayakkabı gibi birçok giyilebilir teknolojik ürüne aşinasınızdır. Peki hiç akıllı çorap gördünüz mü? Bu çorabın nesi akıllı diye düşünmeye başladıysanız hemen cevap verelim, Blacksocks Smarter Socks Plus+ adlı çoraplar paketten çıktıları anda veri toplamaya başlıyor.

Akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama üzerinden RFID teknolojisiyle bilgi veren çoraplar, onları ne zamandan beri kullandığınızı, ne sıklıkla giydiğinizi ve kaç kere yıkadığınızı istatistiksel olarak raporluyor. Bu sayede hem planlı ve programlı biri olmanın keyfini çıkarabiliyor, hem de çorabınızın eskiyip eskimediğinizi analitik veriler aracılığıyla tespit edebiliyorsunuz.

Luci

Giyilebilir teknoloji ürünlerinden bahseden bir liste hazırlayıp VR teknolojisine yer vermemek olur mu? Tabii ki olmaz. Listemizin dokuzuncu sırasında bulunan Luci, kolayca taşımaya imkan tanıyan kompakt tasarımı, yüksek çözünürlüğü ve içerik zenginliğiyle öne çıkıyor.

Hayatın monoton, stresli ve sıkıcı gidişatından biraz olsun uzaklaşmak, farklı sanal dünyalarda gezinmenin keyfini çıkarmak için Luci’ye ihtiyacınız var. Kristal netliğinde 360 derece sanal gerçeklik görüntülerini 4K kalitesinde yansıtan ve inç başına 3000 piksel gibi eşine zor rastlanacak bir piksel sıklığını teknoloji tutkunlarına sunan Luci, kesinlikle denenmesi gereken bir giyilebilir cihaz.

Bose Frames Audio AR Güneş Gözlüğü

Bose firmasını duymayan pek yoktur. Üst düzey ses sistemleri ve sıradışı kulaklık tasarımlarıyla öne çıkan Bose firması yine yapmış yapacağını. Karşınızda duran Bose Frames Audio AR Güneş Gözlüğü, kulaklarınızı rahat bırakarak müzik dinleme keyfini vaat ediyor. Üstelik bu müzik keyfi esnasında gözleriniz güneşin zararlı ışınlarından etkilenmiyor.

Özel çerçeve tasarımı sayesinde hem etrafınızdakileri hem de kulaklarınızı rahatsız etmeden müzik dinlemenize imkan tanıyan bu ilginç giyilebilir cihaz ses kalitesi konusunda da epey iddialı.

Levi’s x Google Jacquard Commuter Trucker Jacket

Ürünümüzün ismi de, tasarımı da, teknolojik özellikleri de son derece havalı. Dünyanın en şık ve en rahat kot kıyafetlerini üretme işini kendine görev edinmiş firmalardan biri olan Levi’s, bu kez dokunmatik özellikli bir kot ceketle karşımızda. 21. yüzyılın kot ceketi olarak nitelendirilen bu ikonik moda ürünü Google işbirliğiyle üretildi.

Kolunun ön kısmında dokunmatik bir yüzeye sahip olan ve Bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuzla senkronize hale gelebilen bu ceket, teknoloji tutkunları için rüya gibi desek abartmış olmayız. Ayrıca Levi’s X Google Jacquard Commuter’ın bir özelliği var ki tam anlamıyla hayatınızı kolaylaştıracak. Bu ceket, akıllı telefonunuzdan uzaklaştığınızda sizi uyararak telefonunuzu kaybetmemeniz adına yardımcı oluyor. Bir insan bir kot ceketten daha fazla ne isteyebilir ki?

Posture Reminder T-Shirt

İsveç odaklı bir Kickstarter projesi olan Posture Reminder T-Shirt, adının Türkçe karşılığından anlaşılabileceği gibi bir “Duruş Hatırlatıcı T-Shirt”. Piyasadaki giyilebilir teknoloji ürünleri arasındaki belki de en faydalı örneklerden biri olan bu T-Shirt, omurganızın deforme olmaması için elinden geleni yapıyor.

Naylon ve spandex malzemeden üretilmiş olan T-Shirt içlik olarak da kullanılabiliyor. Hem kadınlar hem de erkekler için çeşitli beden seçeneklerine sahip olan bu T-Shirt çağımızın vebası duruş bozukluğunun önüne geçmek için tercih edilebilir.

 

Related posts

Galaxy Watch Active 2’nin EKG özelliğini etkinleştirecek güncelleme gecikecek

Fatih Akgün

Xiaomi, Giyilebilir Teknolojinin Açık Ara Lideri

admin

Uzaktan Eğitimde Yeni Teknolojiler.

Murat Yap

Yorum Yap