Teknolojix Haber
İNTERNET

Birçok Şirketi Zarara Sokan 16 yaşındaki Hacker Yakalandı!

İspanya polisi, 2019 yılının sonundan bu yana bir sağlık uygulamasını hackleyip hassas kullanıcı verilerini çalan, eğitim ve şirket uygulamalarına erişen 16 yaşındaki hackerı yakaladı. 2019 yılının sonundan bu yana çok sayıda siber suç işlemiş ve şirketleri yüz binlerce euroluk zarara uğratmıştı.

İspanya Ulusal Polisi Müdür Yardımcısı Pilar Allue, Madrid’de 16 yaşındaki bir hackerı yakalamayı başardı. Sosyal ağlarda yaptıklarıyla ününü duyurmak isteyen genç, yakalandığı sırada bir kargo şirketini hacklemeye çalışıyordu. Yetkililer, bu hack işlemini son anda engellemeyi başardı.

Hacklediği hesapları sosyal medyadan ilan eden hacker hakkındaki soruşturma, 2019 yılının sonunda ses/video paylaşımı konusunda önemli bir uluslararası platformun polise şikâyette bulunması üzerine başlatıldı. Bu platformun sağladığı bilgilere göre yalnızca 3 gün içerisinde 141.000 sahte hesap, servise 14 günlük erişim sağlamak için oluşturuldu. Yine bu hesaplar tarafından kullanılan sahte banka hesap numaraları da toplam 450.000 euroluk zarara neden oldu. Ardından bisiklet kiralama şirketi de şikâyette bulunarak sistemlerine yönelik bir siber saldırı sonucunda saatler boyunca hizmet veremediklerini belirtti.

Daha sonra da çok sayıda şirketin veritabanına ulaşmayı başaran genç hacker, üst düzey koruma önlemleri almasına rağmen Madrid’de yakalandı. Polis, siber saldırıların boyutlarını henüz tam anlamıyla ortaya çıkarabilmiş değil ancak belirttiklerine göre hacker, yalnızca bazı kişisel verileri elde etme imkânına değil, onları değiştirme şansına da sahipti. Hackerın, Coronavirüsü Salgını esnasında bütün bunları yapabilmiş olması da dikkat çekiyor.

Related posts

Konyalı Lise Öğrencisinden Dünya Çapında İlgi Gören Site!

Fatih Akgün

Akıllı telefonundan siber saldırıya uğrayan kişi sayısı 2019 yılı verilerine göre 50 bin civarında

Fatih Akgün

Twitter’a hikaye özelliği geliyor!

Vildan Çelik

Yorum Yap