Teknolojix Haber
BİLİM

Biyomimikri – Doğadan İlham Al Tasarla!

Dünyanın var oluşundan bu yana insanlar karşılaştığı problemlere çözümler üretebilmek için çeşitli yollar denemişlerdir.

Doğada bulunan her varlığın içerisinde bir mucize barındırdığını ve çözüm için ona bakmanın yeterli olduğunu bilmek gerekir.

Bahsettiğimiz  kavram, Latincede bios(hayat) ve mimikri (taklit) kelimelerinden bir araya gelmiş BİYOMİMİKRİ dir. Açıklaması ise ’ Doğadan ilham alarak ya da doğayı taklit ederek insan problemleri ve ihtiyaçları için çözüm üretmek.’dir.

Biyomimikri terimi ilk kez 1997 yılında Janine M. Benyus tarafından yayımlanan “Biomimicry: Innovation Inspired by Nature” adlı kitabında kullanılmıştır.

Günümüzde mimar ve mühendislerin tasarımlarında doğayı ilham alması enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. Karşılaşılan sorunlarda şu soruyu sormak çözümlerin kendiliğinden ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu problem karşısında DOĞA NE YAPARDI?

Günümüz şartlarında doğaya yakınlaşmak ona kulak vermek belki de tek çözüm yoludur. Gittikçe artan nüfus, hızlı sanayileşme, fosil yakıtların çok fazla tüketilmesi ile atmosfer de oluşan sera gazlarının önüne geçilemeyecek kadar artması. Küresel açıdan bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunlara çok hızlı çözümler üretmek gerekirken, üretilen çözümlerin de ekolojik yapıya uyumlu ve sürdürülebilir olması en önemli hedef olmalıdır.

İşte doğadan ilham alınarak yapılan tasarımlardan birkaç örnek;

Kuşların Gagası ve Hızlı Trenler

Yalıçapkınlarının gagalarından ilham alınarak, gaganın şeklini aerodinamiğe uyarlandı. Yalıçapkınlarının ince gagalarını taklit edecek şekilde yeniden tasarlanan tren, çok daha sessiz bir şekilde hareket etmeye başladı. Bu tasarım sonucunda hızlı trenler, aynı zamanda daha verimli çalışarak daha yüksek bir performans da sergiliyor. % 15 oranında daha az elektrik tükettiği tespit edilen trenlerin hızında da % 10’luk bir artış gözlemleniyor.

Teleskoplar ve Arı Peteği

Teleskoplarda altıgen şeklindeki aynaları kullanırlar. Bu şekil geniş bir görüş alanı, yüksek kalite ve genel yapının kuvvetli olmasını sağlıyor. Tıpkı peteklerinde olduğu gibi arıların da gözleri altıgenlerden oluşuyor ve incelemelerde arılar ve peteklerinden yararlanılmıştır.

Related posts

NASA ‘Uzay Otelinin’ Konaklama Fiyatını Açıkladı

Fatih Akgün

Dünyanın İlk ‘Kesilemez’ Maddesi Üretildi!

Hasan Ispartalıoğlu

Kediye Sahibinden Koronavirüs Bulaştı

Pınar Demirtaş

Yorum Yap