Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Blockchain teknolojisi Çin’in devlet gündeminde!!

Ulusal Halk Kongresi üyesi Tan Jieqing ve Çin Parlamentosu, devlet destekli bir Blockchain teknolojisi geliştirme fonu kurulmasını önerdi.

Beijing News tarafından cumartesi günü bildirilen gelişmeye göre Jieqing, Blockchain teknolojisinin büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğuna ve istihdam fırsatları yaratabileceğine inanıyor. Jieqing’e göre, Çin’deki mevcut blok zinciri firmalarının sayısı ve ölçeği küçük ve güçlendirilmeleri gerekiyor.

Jieqing aynı zamanda Çin’in endüstriyel gelişme için yeni Beş Yıllık Kalkınma Planı’na Blockchain’in dahil edilmesini istiyor. Çin’in ilk beş yıllık planı 1953’te yayımlandı ve on dördüncü planın gelecek yıl onaylanması ve yayımlanması planlanıyor.

Blockchain, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağınık yapıdaki bir veritabanı sistemidir.

Blockchain teknolojisi bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol imkanı sağlamaktadır.

Dolayısıyla küresel açık bir hesap defteri olan blockchain sadece kripto paraların üretiminde değil birçok farklı alanda saklama, yönetme ve depolama gibi işlemler için kullanılmaktadır.

Geçen ay Çin, teknoloji devleri Baidu ve Tencent’in yöneticileri de dahil olmak üzere 71 üyeli bir ulusal Blockchain komitesi açıkladı.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Çin’in hükümet destekli düşünce kuruluşu Devlet Bilgi Merkezi, şirketlerin Blockchain uygulamalarını daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için Blockchain tabanlı Hizmet Ağı’nı başlattı.

Related posts

Sabiha Gökçen Havalimanı, Çevre Dostu Bina Sertifikası Almaya Hak Kazandı

Yasemin ACAR

380 bin Kişi Aracını Trafikten Çekti

Fatih Akgün

Yapay zekalı süpermarket insan zekasına galip gelemedi.

Fatih Akgün

Yorum Yap