Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

BM sağlık ekipmanlarına erişimi arttırmak istiyor

BM sağlık ekipmanlarına erişimi arttırmak istiyor

BM sağlık ekipmanlarına erişimi arttırmak istiyor

Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası, BM Kalkınma Programı (UNDP), BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte Teknolojiye Erişim Ortaklığı’nı (TAP) bugün başlattı.BM sağlık ekipmanlarına erişimi arttırmak istiyor.

UNDP’den yapılan açıklamaya göre, ortaklık, gelişmekte olan ülkelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelelerini güçlendirmek ve hayat kurtaran sağlık teknolojilerine erişimini arttırmayı amaçlıyor.

Sağlık ekipmanlarına erişim her bireyin hakkıdır. Gelişmekte olan ülkelerde kişisel koruyucu ekipman,tıbbi cihaz ve tanı kiti gibi Kovid-19 ile ilgili sağlık ekipmanlarına erişim çok zor. Kısıtlı kaynaklara sahip olan ülkeler salgınla mücadele edebilmek için gereken sağlık ekipmanlarını genellikle alamıyor ya da üretemiyor.

Üretimde kısıtlı imkanları olan ülkelerde teknik uzmanlık az. Bu nedenle  bu bölgelerde, özellikle solunum cihazı gibi hayati önem taşıyan ürünler başta olmak üzere gerekli ekipmanın üretimini de yapılamıyor.

TAP, kritik uzmanlığa sahip üreticilerle gelişmekte olan ülkelerdeki üreticileri buluşturacak. Gerekli sağlık teknolojileri ve ekipmanlarının ciddi boyuttaki eksikliği sorununa eğilmeyi hedefliyor.

Söz konusu üreticiler, bu araçların üretimini arttırmak için gerekli bilgi, teknik uzmanlık ve kaynakları paylaşacak. TAP aynı zamanda ülkeleri, kalite ve güvenlik standartlarını karşılayan uygun fiyatlı teknoloji ve ekipman geliştirmeleri konusunda destekleyecek.

TAP, yeni teknolojiler geliştirme ve bu teknolojileri uyarlama konusunda hükümetlere destek sağlamak amacıyla 2016’da kurulan “En Az Gelişmiş Ülkeler için BM Teknoloji Bankası” liderliğinde yürütülecek.

Gelişmekte olan tüm ülkelere açık olan bu girişime, girişimin temel ortakları UNDP, UNCTAD ve WHO tarafından da destek sağlanacak.

Kovid-19’a müdahale çabalarının eş güdümlü ve tamamlayıcı olmasını sağlamak için diğer ilgili girişimlerle iş birliği de yapılacak. TAP önce dünyanın gelişmekte olan ülkelerindeki üreticileri ile çalışmaya başlayacak.

BM Kalkınma Sisteminin Kovid-19 salgınının sosyo-ekonomik etkilerine karşı koymak için genel yaklaşımı doğrultusunda kurulan ortaklık, test ve tedavi için küresel kapasitenin artırılmasını, en savunmasız kişilere sosyal koruma sağlamayı ve ülkeleri gelecekteki salgınlara karşı dayanıklı hale getirmeyi içeriyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BM Teknoloji Bankası Genel Direktörü Joshua Setipa, hayat kurtaran teknolojilere erişim olmadan, gelişmekte olan ülkelerin Kovid-19’un yıkıcı etkilerine hazırlıksız olacağını belirterek, “Gelişmekte olan ülkelerin bu teknolojileri kendileri üretmelerini sağlayarak, onları iyileşme yoluna koymaya yardımcı olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak :Hürriyet

Related posts

Apple, 3200 TL Değerindeki İki Uygulamayı Ücretsiz Sunuyor

Fatih Akgün

Türkiye’de koronavirüs tanısı yapabilecek 73 tane ‘Kovid-19 Tanı Laboratuvarı’ belirlendi.

Fatih Akgün

Popüler Sosyal Medya Platformu Twitter’da Büyük Değişiklik! Artık Tweet Atarken…

Meryem ACAR

Yorum Yap