Teknolojix Haber
YAZILIM

Bootstrap Nedir?Bootstrap Ne İşe Yarar?

Bootstrap Twitter’da bir grup tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu ve ücretsiz kullanabileceğiniz bir frameworktür (hazır kod yazılımı). CSSHTML ve JavaScript ile oluşturulan bu framework HTML5 ve CSS3’üde desteklemektedir.

Bootstrap Ne İşe Yarar?

Bootstrap, farklı boyutlara sahip cihazlara uyumlu bir web site tasarımını çok kısa sürede ve daha az uğraşıyla kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. Bunun yanında geniş renk paleti, açılıp kapanabilir menü, Scrollspy, sayfalama, navigasyon bar gibi bir çok özelliği bize hiç bir şekilde ekstra uğraş vermeden kolayca kullanmamızı sağlayan hazır kodlara sahiptir. Kısacası bir web sitesi tasarım sürecini kısaltan bir araç olarak düşünebiliriz.

Başka bir tanımla Bootstrap, tasarımlarınızı responsive yani tüm ekran çözünürlüklerine uyumlu bir şekilde (telefonbilgisayarnotebooktablet) düzenlemenize olanak sağlar.

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı, bir web sitesinin tüm cihazlarda iyi görünmesini sağlayan web sitesi tasarımına yaklaşmanın nispeten yeni bir yoludur. Duyarlı web sitelerinde, hangi cihazda olursanız olun aynı bilgi ve sayfa öğeleri görünür, ancak boyutlandırma ve düzenleme yöntemleri ekran boyutunuza göre değişir.

Web sitesi, cihazınızdan bağımsız olarak sezgisel bir deneyim sunmak için akıllı telefonların ve tabletlerin daha küçük ekran boyutuna uyum sağlar (veya yanıt verir). Uyarlanabilir bir tasarım ve esnek düzen, ziyaretçileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve arama motoru optimizasyon değerinizi artırmanıza yardımcı olur.

Neden Bootstrap Tercih Ediliyor?

 

1 – Bootstrap Responsive Yapı Sağlar

Bootstrap kendine ait kullanışlı bir grid sistemi ile gelmektedir. Böylece kendi grid sisteminizi tasarlamak için bir sürü zaman harcamanıza gerek kalmaz. Siz sadece içeriklerinize odaklanabilir, daha verimli olabilirsiniz.

2 – Bootstrap Responsive Resimler Sağlar

Bootstrap, görüntüleri geçerli ekran boyutuna göre otomatik olarak yeniden boyutlandırmak için kendi koduyla birlikte gelir. Görüntülerinize .img duyarlı sınıfı eklemeniz yeterlidir; önceden tanımlanmış CSS kuralları gerisini halleder.

İmg-circle ve img-round gibi sınıfların eklenmesiyle resimlerinizin şeklini bile değiştirebilirsiniz.

3 – Bootstrap Faydalı Komponentler İçerir

Bootstrap, web sayfanıza kolayca yapıştırabileceğiniz bir dizi özellik ile birlikte gelir.

  • Navigation bars
  • Dropdowns
  • Progress bars
  • Thumbnails

.. ve daha fazlası.

Web sayfanıza sadece göz alıcı tasarım öğeleri eklemek bir esinti olmakla kalmaz, aynı zamanda bunları görüntülemek için kullanılan ekran boyutu veya cihaz ne olursa olsun her birinin harika görüneceğini bilerek emin olabilirsiniz.

4. Bootstrap JavaScript Desteği Sağlar

Halen ikna olmadı iseniz JQquery’i deneyebilirsiniz.

Bootstrap ayrıca geliştiricilerin bir düzineden fazla özel JQuery eklentisinden faydalanmalarını sağlar. JQuery, modal pop-up’lar, geçişler, görüntü karuselleri ve – kişisel favorilerimden biri için – bir sayfada gezinirken gezinme çubuğunuzu otomatik olarak güncelleyen bir eklenti için etkileşimle oynamak için daha da fazla alan sunar.

5. Bootstrap Güçlü Bir Dökümantasyon Desteği Sunar

Bootstrap’ın dökümantasyon desteği çok başarılıdır. Her kod parçası, web sitelerinde açık bir şekilde tanımlanmış ve açıklanmıştır.

Açıklamalar ayrıca temel uygulama için kod örneklerini de içerir ve en yeni başlayanlar için bile süreci basitleştirir. Tek yapmanız gereken bir bileşen seçmek, kodu kopyalayıp sayfanıza yapıştırmak ve oradan değiştirmek.

6. Bootstrap İhtiyaca Göre Özelleştirilebilir

Frameworkler karşılaştırılırken en önemli parametrelerden birisi performanstır.  Eğer framework uygulama üzerinde ağırlık yaratıyor ise uygulamanın yavaş açılmasına neden olabilir. Bootstrap’ın CSS dosyasının boyutu 119 KB’dır. Bu bir CSS dosyası için büyük bir boyuttur.

Bootstrap bu sorunla başa çıkabilmeniz için frameworkü özelleştirebilmenize imkan sağlar. Kullanmak istemediğiniz özellikleri uygulamalarınızdan kaldırarak daha hafif, performanslı uygulamalar geliştirebilirsiniz.

7. Geniş Topluluğa Sahiptir

Birçok açık kaynaklı projede olduğu gibi, Bootstrap’ın arkasında büyük bir tasarımcı ve geliştirici topluluğu vardır. GitHub üzerinde barındırılmak, geliştiricilerin Bootstrap’in kod tabanını değiştirmesini ve bunlara katkıda bulunmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda insanların işbirliği yapmalarını, tavsiyelerde bulunmalarını ve akranları ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurmalarını kolaylaştırır.

Bootstrap’ın aktif bir Twitter sayfası, bir Bootstrap blogu ve hatta özel bir Slack odası vardır. Ve bu, tüm soruların bootstrap-4 etiketi altında bulunabileceği Stack Overflow’daki teknik sorunlara yardımcı olmak isteyen geliştiriciler bulunur.

8. Tema Desteği Sunar

Bootstrap’ın popülaritesi arttıkça, insanlar web geliştirme sürecini daha da hızlandırmak için Bootstrap tabanlı şablonlar oluşturmaya başladılar. Bootstrap dayalı özel şablonları paylaşmak ve satın almak için adanmış birçok web sitesi bulunmaktadır.

Aşağıda bir kaç örnek site bulabilirsiniz,

 

Bootsrap’in Üç Ana Dosyası

Bootstrap çeşitli fonksiyonlar gerçekleştiren söz dizimi koleksiyonlarından oluşsa da üç farklı dosyaya sahip olması oldukça mantıklıdır. İşte bir web sitesinin arayüzünü ve fonksiyonelliğini yöneten üç ana dosya.

Bootstrap.css

Bootstrap.css bir web sitesinin düzenini yoluna koyan ve yöneten bir CSS framework’üdür. HTML bir web sayfasının içeriğini ve yapısını yönetirken CSS ise sitenin düzeni ile ilgilenir. Bu nedenden dolayı bu iki yapının belirli bir eylemin gerçekleştirilmesi için bir arada olmaları gerekir.

Fonksiyonlarından ötürü CSS istediğiniz kadar web sayfasında aynı görünüşü oluşturmanızı sağlar. Bir kenarın genişliğini değiştirmek için saatlerce düzenleme yapmaya elveda deyin.

CSS ile tek yapmanız gereken CSS dosyalarını web sayfalarına ilişkilendirmektir. Gerekli bütün değişiklikler sadece CSS dosyasında yapılabilmektedir.

CSS’in fonksiyonları sadece metin stilleriyle sınırlı değildir. Web sayfasının tabloları ve görsel düzenleri gibi diğer açılarını da biçimlendirebilirsiniz.

Bootstrap.js

Bu dosya Bootstrap’in çekirdek dosyasıdır. Web sitesinin interaktifliğinden sorumlu olan JavaScript dosyalarını içerir.

Tekrar tekrar JavaScript sözdizimi yazmaktan zaman tasarrufu yapmak için geliştiriciler jQuery kullanır. jQuery açık kaynaklı ve çok platformlu popüler bir JavaScript kütüphanesidir. Web sitenize çeşitli fonksiyonellikler eklemenize izin verir.

İşte jQuery’nin yapabileceklerinden birkaç örnek:

  • Başka bir konumdan dinamik olarak veri çıkarmak gibi Ajax isteklerini yerine getirme
  • Bir JavaScript eklenti koleksiyonu kullanarak bileşen oluşturma
  • CSS özelliklerini kullanarak özel animasyonlar oluşturma
  • Web sitesinin içeriğine dinamizm ekleme

Her ne kadar Bootstrap CSS özellikleri ve HTML elementleri ile normal bir şekilde çalışabilse de mobil duyarlı bir tasarım oluşturmak için jQuery’e ihtiyaç duyar. Aksi takdirde CSS’in sadece basit ve statik kısımlarını kullanabilirsiniz.

Glyphicons

İkonlar bir web sitesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Sıklıkla kullanıcı arayüzünden belirli eylemler ve verilerle ilişkilendirilmektedirler. Bootstrap bu ihtiyacı karşılamak için Glyphicon’ları kullanır.

Bootstrap ücretsiz kullanıma açılmış bir Glyphicon Halfling seti içerir. Ücretsiz versiyonu standart bir görünüşe sahiptir ancak temel fonksiyonlar için yeterlidir.

Eğer daha şık ikonlar bulmak isterseniz Glyphicons özel konulara yoğunlaşan web sitelerde hiç şüphesiz daha iyi görünecek çeşitli premium setler satmaktadır.

 

 

Related posts

EMUI 10.1 alacak Huawei modelleri

Fatih Akgün

Chrome , Şifresi Hack’lenen Kullanıcıları Uyaracak

Fatih Akgün

Twitter Spaces sohbet özelliğini test ediyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap