Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Boston Dynamics, ünlü köpek robotu Spot’un dudak uçuklatan fiyatını açıkladı!

Boston Dynamics’in popüler robotu Spot genel kullanıma açılıyor. ABD’de isteyen her firma artık kendi Spot robotuna sahip olabilecek.

Boston Dynamics’in köpek robotu ‘Spot’ nihayet genel satışa sunuluyor. Uzun süredir yalnızca seçili bazı firmalarca kullanılabilen ünlü robotu artık ABD’de isteyen her firma satın alabilecek. Robotun satış fiyatı ise 74 bin 500 dolar olarak açıklandı.

Spot robotları bugüne kadar 150 yakın firmaya dağıtılmıştı. Spot’un bu firmalardaki çalışma alanları genellikle gözlem/araştırma ve veri analizi üzerineydi. Özellikle de inşaat firmalarının büyük ilgi gösterdiği belirtiliyor. İnşaat alanlarında günde binlerce fotoğraf çekip inşaatın ilerleyişini belgelendirme ve inşaatın 3 boyutlu haritalarını çıkarma gibi işlevlerde kullanılmış. Ayrıca petrol ve gaz tesislerinde insanlar için tehlikeli olabilecek denetleme görevleri gibi alanlarda da Spot’tan faydalanılmış.

Boston Dynamics, ünlü köpek robotu Spot'un müthiş fiyatını açıkladı

The Verge’e konuşan Boston Dynamics’in baş robotik mühendisi Zack Jackowski,”Spot’u çoğunlukla, insanlar için tehlikeli olabilecek çalışmalar yapan endüstriyel ve ticari şirketlere satıyoruz. Örneğin tehlikeli bir bölgeye bir sensörün gönderilmesi gerekiyor ve bir insanın bu görevi yapmasını istemiyorsunuz. Veya bir çalışanın bir fabrikayı haftanın her günü 40 kez dolaşması ve her defasında aynı fotoğrafları çekmesi gerekiyor. Normal bir insanı deli edebilecek bir görev, ancak Spot’un için tam olarak biçilmiş kaftan.” sözlerini kullandı.

Kaynak: theverge.com

Related posts

NASA ilk ‘Robot Oteli’ RiTS’i uzaya gönderiyor

Fatih Akgün

Japonya’da Son Teknoloji Robotlar  Görücüye Çıktı…

Meryem ACAR

TARİHTEKİ İLK GERÇEK ROBOT UNIMATE

Fatih Akgün

Yorum Yap