Teknolojix Haber
YAZILIM

Broken Link Checker (Kırık Link Denetliyicisi) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kırık/Bozuk Bağlantı (404 hatası) Nedir?

Bozuk bağlantı, aynı zamanda kırık link olarak da bilinir. Tam teknik anlamı olarak “çalışmayan bağlantı yolu” denilebilir. Yani sayfanızda vermiş olduğunuz bir iç veya dış bağlantının açılmaması olayı. Çalışmayan bir link bağlantısına tıkladığınızda veya sunucu üzerinde henüz oluşmamış bir sayfa aradığınızda 404 -Not Found yani “Bulunamadı” hatası ile karşılaşırız.

WordPress sitelerinde oluşan kırık/bozuk bağlantılar genellikle sitenizi yeni domain adına taşırken veya bir gönderiyi veya sayfayı doğru şekilde yönlendirme yapmadan silerken oluşmaktadır.

Bazen yazım hataları nedeniyle bozuk bağlantılar da olabilir ve aylarca fark edilemeyebilirsiniz. Bu nedenle, sitenizdeki hatalı bağlantıları düzenli olarak takip etmek ve düzeltmek son derece önemlidir. Böylelikle SEO sıralamalarınızın olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz. 

WordPress kırık linkler nasıl tespit edilir?

Bunu yapmanın bir kaç farklı yolu var. Eğer ben eklenti kurmaktan hoşlanmıyorum bu işi çevrimiçi çözmenin bir yolu yokmu diyorsanız, bir Google araması yapın ve “broken link checker online” olarak aratın. Karşınıza onlarca web site çıkacaktır, web site adresinizi yazarak sitenizde bulunan tüm kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

Başlamadan önce eğer konu ile alakalı bir video dersine ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoyu izleyerek WordPress’te kırık linkler nasıl tespit edilir öğrenebilirsiniz.

Eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Aşağıda eklentinin kurulumu ve kullanımı hakkında sizlere adım adım yardımcı olmaya çalışacağım.

 

  • WordPress yönetim panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle seçeneğini tıklayarak arama kutucuğuna “Broken Link Checker” yazıp eklentimizi bulalım.
  • Eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna basarak eklentiyi sitemize kuralım ve ardından “Etkinleştir” diyerek eklentimizi etkinleştirelim.

 

  • Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Araçlar > Kırık Bağlantılar sekmesini tıklayalım.

  • Eğer web sitenizde çok fazla kırık bağlantı varsa bu eklentinin sitenizi taraması biraz zaman alabilir lütfen sabırlı olun. Ara ara kontrol ederek web sitenizde bulunan tüm bağlantıların listelenmesini bekleyin.

 

Eklentinin ayarlar penceresinde bir kaç sekme göreceksiniz bunlar sırası ile;

  1. Tümü : Bu alanda sitenizde bulunan tüm bağlantıları görebilirsiniz
  2. Kırık : Bu alanda sitenizde bulunan tüm kırık linkleri görebilirsiniz
  3. Warnings : Bu alanda sitenizde bulunan hatalı linkleri ve acilen düzenlenmesi gereken linkleri görebilirsiniz
  4. Yönlendirmeler : Bu alanda yönlendirme yapılmış dış bağlantıları görebilirsiniz
  5. Dismissed : Bu alanda reddedilen tüm bağlantıları görebilirsiniz

Bir kırık linki düzeltebilmek için linkin üzerine mouse ile geldikten sonra düzelt linkini tıklayın ve bu kırık linki başka bir sayfaya yada ana sayfanıza yönlendirin. Eğer yukarıda yer alan tüm bilgileri doğru bir şekilde uyguladıysanız eklenti düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Related posts

Google Adsense Nedir?Nasıl Para Kazanılır?

Fatih Akgün

Sorularla WordPress

Fatih Akgün

Apple’ın Kodlama Yarışmasına Katılan En Küçük Yarışmacı “12 Yaşında Bir Genç”

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım