Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Bu hafta gerçekleşecek “Pembe Süper Ay” Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünya’nın uydusu olan Ay, sahip olduğu eliptik yörünge sebebiyle zaman zaman Dünya’ya fazlasıyla yakınlaşabiliyor. Bu yakınlaşma durumunda ise Süper Ay olarak anılıyor. Yeni bir Süper Ay ise bu hafta gerçekleşecek.
Yıl içerisinde gerçekleşen gök olayları, günlük hayatımızdaki alışılagelmiş görüntülerden tamamen farklı olmalarıyla her görüşümüzde bizleri büyülüyor. Kısa süren bu gök olaylarını kaçırmamak için uykumuzdan feragat ettiğimiz dâhi oluyor.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu zamanda normal bir Ay görünümüne göre %7 ila %14 daha büyük ve %30 kadar daha parlak olmasına çok az kaldı. Bu da Süper Ay’ın gerçekleşmesi demek oluyor. Nisan ayının başında gerçekleşecek olan Süper Ay, bizleri mükemmel bir renk ile karşılayacak.

Zaman zaman Paskal Dolunayı olarak anılan Süper Ay, 2020 yılının en parlak ve en büyük Süper Ay’ı olmasıyla da öne çıkıyor. Gecenin karanlığını parlak ve ışıltılı bir şekilde aydınlatacak olan pembe Süper Ay, 8 Nisan tarihinde bizleri karşılayacak.

Aynı zamanda Bahar Ekinoksu’ndan sonraki ilk dolunay olan pembe Süper Ay’ın güzel bir fotoğrafını yakalamak için ise uzun telefoto lense sahip bir kameraya ihtiyaç duyuluyor.

Süper Ay, dairesel yerine eliptik bir yörünge ile Ay’ın Dünya’nın etrafında dönmesi sebebiyle ortaya çıkıyor. Süper Ay için pembe ön ekinin kullanılmasının ayrıca bir nedeni var. Böyle denmesinin nedeni özellikle Kuzey Amerika’da yetişen ‘phlox subulata‘ bitkisi olduğuna dikkat çekiliyor. Bu bitkinin baharın gelişine işaret eden canlı bir pembe renk tonuna sahip olması, 8 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan Süper Ay’a da ‘pembe’ denmesini sağlıyor.

Related posts

Trump Ay’daki Madenleri Çıkarmak İçin Harekete Geçti

Fatih Akgün

Uzaydaki patlamanın ardından bilim insanları “açıklanamayan bir parlaklık” tespit etti

Vildan Çelik

NASA’nın Spitzer Teleskobu Yılbaşı Ağacı Yıldız Kümesi’ni fotoğrafladı.

admin

Yorum Yap