Teknolojix Haber
YAŞAM

Bu paket herkesi ilgilendiriyor

Corona Virüs salgınıyla ilgili bir ekonomik paket daha meclise geldi. Paket, çalışan, işten çıkartılan, emekli ve öğrencileri de ilgilendiriyor.

Daha önce sektörün görüşüne açılan 62 maddelik taslak, 15 maddelik teklife dönüştürüldü.

Ücretsiz izin maaşı

– Düzenlemeyle, 15 Mart itibarıyla ücretsiz izne çıkarılan ve Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanamayan veya işten çıkarıldığı halde prim gibi şartları tamamlayamadığı için işsizlik ödeneği alamayanlara, ücret desteği sağlanacak. Bu da aylık 1.170 lira olacak.

– Teklifle, Kısa Çalışma Ödeneği’de ödemeler hızlandırılacak. Ödemeler, beyana göre alınacak.

– Yaşlılar ile engellilere yapılan yardımlar, 3 ay süreyle gelir ölçütleri ile ağır engellilik şartı aranmadan gerçekleştirilecek.

– Teklifle, konutların ve faaliyetleri durdurulan işyerlerinin su faturası borçlarının, belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebilmesine imkan tanınacak.

– Kaçakçılıkla mücadele kapsamında el konulan ve bulaşıcı salgın hastalığa karşı kullanılan tıbbi cihaz ve diğer malzemeler (maske gibi) bekletilmeyerek ilgili kamu kurumuna tahsis edilecek.

– Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) elektrik tüketiminden kaynaklanan alacakları yapılandırılacak.

– Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredi borçları, başvuru gerekmeden 3 ay boyunca ertelenecek. Ertelenen borçlara faiz ve enflasyon farkı işletilmeyecek.

– Paketle her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında 3 ay süreyle sonlandırılmasının önüne de geçiliyor. Cumhurbaşkanı bu süreyi 6 aya çıkarabilecek. İşveren bu sürede işçi çıkarırsa, her işçi başına brüt asgari ücret tutarında idari para cezası kesilecek. Normal şartlarda ücretsiz izin için işverenin de onayı gerekiyor.

Related posts

Ülke Şokta !! Hindistan Bir Kişi Yüzünden 40 Bin Kişiye Koronavirüs Karantinası

Yasemin ACAR

Bayramı Evlerinde Geçirebilmeleri için Yaklaşık 25 Bin Türk Vatandaşı Tahliye Edilecek

Fatih Akgün

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Bu 4 Hastalık Ciddi Sorunlar Oluşturuyor!!

M. Büşra Kaya

Yorum Yap