Teknolojix Haber
BİLİM

Bu şey insanın bildiği her şeyden daha soğuk!

İnsanın bildiği her şeyden daha soğuk: Yıldızlararası kuyruklu yıldız Borizov, sıcaklıkların -420F’ye düştüğü bir alanda oluşan zehirli karbon monoksit gazı bulutuyla Güneş Sistemine geldi.

  • Kuyruklu yıldız Borisov’un ikili Kruger 60 sisteminden geldiği düşünülüyor 
  • 2017’de Oumuamua’dan sonra tespit edilen sadece ikinci yıldızlararası nesne. 
  • Kuyruklu yıldız amatör Kırım gökbilimcisi Gennady Borisov tarafından tespit edildi  
  • Gökbilimciler kuyruğunun 100.000 mil uzunluğunda ve ‘hayalet’ bir görünüme sahip olduğunu söylüyor 
  • NASA bilim adamları kuyruklu yıldızın alışılmadık derecede yüksek bir karbon monoksit seviyesine sahip olduğunu söylüyor 

 

Başka bir yıldız sisteminden bir kuyruklu yıldız olan Borisov, bilinen en soğuk ortamlardan birinde uzayda oluşan bir zehirli gaz bulutu ile çevrili.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden araştırmacılar, orijinal yıldız sisteminin Kruger 60 olarak bilinen dış kenarlarında oluşması gerektiğini keşfettiler.

NASA bilim adamları, 100.000 mil koma – nesneyi çevreleyen bulanık bir dış ışık katmanı – su ve alışılmadık derecede büyük miktarda karbon monoksit içerdiğini söylüyor.  

Yale Üniversitesi’nden bir ekip, Keck Gözlemevi’nin düşük çözünürlüklü görüntüleme spektrometresini kullanarak kuyruklu yıldızın bu ‘yakın çekim’ görüntüsünü 24 Kasım’da yakaladı.

Borisov'un bu kompozit görüntüsü Eylül 2019'da yakalandı. Gökbilimciler, karbon monoksit ağır koma'nın yıldızlararası nesneler için normal olup olmadığını veya Borisov'un yıldızlar arasında benzersiz olup olmadığını bilmiyorlar

NASA’nın Maryland’daki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Dr Martin Cordiner şunları söyledi: “İlk kez güneş sistemimizin dışından bir kuyruklu yıldızın içine baktık.

‘Daha önce gördüğümüz diğer kuyruklu yıldızlardan çok farklı.’ 

10 Ekim'de uzmanlar, Borisov'un 13 ışık yılı uzaklıkta bir sanatçının izleniminde resmedilen 'Kruger 60' adlı ikiz yıldız sisteminden geldiğini bulduğunu açıkladı

Related posts

Türk bilim insanı acil durumlarda denizaltının konumunu belirleyen akustik sinyal cihazı üretti

Fatih Akgün

11 BİN BİLİM İNSANINDAN İKLİM KRİZİ UYARISI.!!

admin

Bilim insanları bu yıl 71 yeni hayvan ve bitki türü keşfetti.

Fatih Akgün

Yorum Yap