Teknolojix Haber
YAŞAM

Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü: Otizme Mavi Işık Yak!

Evdeyken Hayata İyilik Kat, Otizme Mavi Işık Yak!

 Otizm farkındalığında neredeyiz?’ ? Sorusunun cevabını bulmak amacıyla yola çıktığımız ve 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması farkındalığın yıllar içinde nasıl arttığını gösteriyor. 

Tohum Otizm Vakfı’nın öncülüğünde, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Türkiye bir kez daha ‘Mavi’ye bürünecek. Otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile tüm dünyada eşzamanlı düzenlenenOtizme Mavi Işık Yak’kampanyası kapsamında ülkemizdeki önemli ikonik yapılar 2 Nisan’da mavi ışıkla aydınlatılacak. Ayrıca vakfın çağrısı ile duyarlı bireyler de sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmin farkında ve onların yanındayız mesajlarını paylaşacak. Siz de ‘Evde Kal’ çağrısının yapıldığı bu dönemde, evinizde otizme mavi ışık yakarak, bu anlamlı farkındalık hareketinin bir parçası olabilirsiniz.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, Otizm Spektrum Spektrum ” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

Evinizden otizm farkındalık hareketinin parçası olun

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Bugün dünyada her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile doğuyor ve bu rakam her yıl artış eğilimi gösteriyor. Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizme farkındalık yaratabilmek çok kıymetli. 

 Otizmlilere ışık olmak isteyen herkesi, otizmi gündeme taşıyarak Türkiye’nin otizme bakışının dönüşmesine, otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya ve kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.” dedi. 

Gerek dünyanın gerekse ülkemizin COVİD 19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiği, ‘Evde Kal’ uyarılarının yapıldığı şu günlerde siz de sosyal medya hesaplarınız üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketiyle paylaşım yaparak ve yakın çevrenizi otizm farkındalık hareketine dahil olmaya davet ederek; evinizde kaldığınız şu günlerde büyük bir farkındalık hareketinin parçası olabilirsiniz.

Related posts

Windows 7, Bu Hizmet ile 2023 Yılına Kadar Güncellenecek

Yasemin ACAR

“Web Tapu” uygulaması koronavirüs tedbirleri kapsamında geliştirildi

Fatih Akgün

Piknik yasağına rağmen mangal yaktılar!

Fatih Akgün

Yorum Yap