Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

C-130 uçakları yeni nesil teknolojiyle donatılıyor

C-130 uçakları yeni nesil teknolojiyle donatılıyor

C-130 uçakları yeni nesil teknolojiyle donatılıyor

Yaklaşık olarak 60 yıldır Türk silahlı kuvvetlerinde nakliye uçağı olarak hizmet veren C-130 uçakları yeni nesil teknolojiyle donatılıyor. Türk mühendisler  litaratürde “Herkül” olarak adlandırılan C-130 uçaklarını  uluslararası standartlara uygun sistemlerle Modernize ediyor.

C-130’lar TSK’nin envanterindeki en önemli nakliye uçaklarından. Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde Türk mühendis ve teknisyenlerinin imzasıyla günümüz teknolojisine kavuşturuluyor. Dünyada sayılı bakım merkezleri arasında en üst sıralarda  yer alan Kayseri’deki uçak bakım merkezinde  Erciyes  Modernizasyonu denen bakım, yapısal onarım ve modernizasyon işlemi yapılıyor. C130 uçaklarına 6 yılda bir yapılan bakım çalışmalarını Fabrika Seviyesi Bakım ve Tadilat Müdürü Hava Mühendis Yarbay Süleyman Erbil anlattı.

Soğuk keşif sistemi ile bütün parçalar sökülüp bakımları yapıldıktan sonra tekrar montajı yapılıp ihtiyaç varsa boyası yapıldığını,  en son olarak da fonksiyon testlerinin yapılıp üslerine uçakların teslim edildiğini vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterindeki en önemli nakliye uçakları arasında yer alan C-130’lar yaklaşık 60 yıllık. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde uygulanan modernizasyon çalışmalarıyla C-130 uçakları yeni nesil teknolojiyle donatılıyor.

Dünya havacılık literatüründe “Herkül” olarak adlandırılan ve TSK tarafından uzun yıllar birçok görevde kullanılan C-130’lar, “Erciyes Modernizasyon” adı verilen “Aviyonik Modernizasyon Programı” ile son model teknolojiyle donatılıyor.

Ulusal kanal da yapılan haber :

Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde 19 adet bulunan C-130’lara, 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde uygulanan modernizasyonla uluslar arası stantardlara uygun sistemler kazandırılıyor.

Pilotların uçağı daha etkin ve güvenli şekilde uçurmasını sağlamak amacıyla yapılan modernizasyonda, her uçağa döşenen  yeni kabloların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 17 km. Yeni yüklenen yazılımın da kod satırı sayısı  yaklaşık 1 milyon. Bu sayede uçaklara çok farklı yeni kabiliyetler kazandırılıyor.

2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, “Erciyes Modernizasyon” ile yaklaşık 60 yıllık uçakların modernize edilerek uluslar arası standartlara ulaştırılması yeni uçak alımlarının da önüne geçilmesini sağlayarak ülke ekonomisine çok ciddi katkıda bulunuyor.

“A400M’e yakın bir kabiliyet kazandırılmaktadır”

Önemli bir uçak bakım merkezi olduklarını vurgulayan Erbil. “Envanterimizde bulunan tüm C-130 uçakların depo seviyesi bakımları 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü sorumluluğundadır. Bu uçakların bakımları her 6 yılda bir bizim tesislerimizde yapılmaktadır. Bakımlar yaklaşık 120 iş gününde tamamlanmakta ancak uçağın durumuna göre 6 ay ila 1 yıl da sürebilmektedir.” şeklinde konuştu.

Bu modernizasyon sayesinde  Yaşlanan sınıfta olan C-130 Uçaklarına,  yeni  A400M’e yakın bir kabiliyet kazandırılmaktadır.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Ulusal kanal

Related posts

Ay’a ilk kez ayak basan Neil Armstrong’un yüzeydeki tek fotoğrafı müzayedeye çıkarıldı

Vildan Çelik

Karadeliklerin keşfine katkı Nobel ödülü getirdi

Fatih Akgün

ASELSAN ile görünmez denizaltılar

Fatih Akgün

Yorum Yap