Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Can kaybı yok Ankara Roketsan’da Patlama

Ankara  Roketsan’da Patlama oldu

Can kaybı yok Ankara Roketsan’da Patlama:

Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Roketsan Fabrikası‘nda patlama meydana geldi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, patlamada herhangi bir can kaybı olmadığını belirtti.

Elmadağ’da bulunan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı kuruluşu olan Roketsan Fabrikası’nda saat 14.00 sıralarında bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlama ile birlikte fabrikada dumanlar yükselirken, çevrede panik yaşandı. Patlama, ilçe merkezinde de hissedildi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, patlama ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Demir, “Roketsan’da yaşanan patlamayla ilgili yaptığımız ilk tespitlere göre herhangi bir can kaybı söz konusu değildir. Roketsan çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, Elmadağ’daki Roketsan tesislerindeki yakıt depolarında patlama meydana geldiğini, can kaybının olmadığı olayda 3 çalışanın hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

Elmadağ ilçemizde bulunan Roketsan’da yakıt depolarında saat 14.47 sularında patlama meydana gelmiştir. Can kaybının olmadığı patlamada 3 çalışan hafif şekilde yaralanmıştır.”

Can kaybı yok Ankara Roketsan’da Patlama

ROKETSAN’DAN AÇIKLAMA

Elmadağ’da bulunan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kuruluşu olan Roketsan Fabrikası’nda meydana gelen patlamanın ardından Roketsan tarafından yapılan açıklamada, “Şirketimizde, personelden arındırılmış uzaktan kontrollü üretimin yapıldığı binada bir kaza yaşanmış olup, kaza esnasında herhangi bir can kaybı olmamıştır. Kazanın olduğu tesise uzak mesafede bulunan 3 personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Kazanın nedeniyle ilgili incelemelerimiz devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Roketsan ile ilgili kısa bilgi:

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarının üretilmesi, Türkiye’de roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretim konularında lider Kurumdur. Kuruluş tarihi  14 Haziran 1988 dir.

Uluslararası bir program olan ‘Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi’ kapsamında füzelerin kritik alt sistemlerinden olan kompozit yakıtlı fırlatma ve uçuş motorları ve sevk sistemlerinin yurt içinde üretimi Türkiye tarafından üstlenilmiştir. Roketsan, doğru stratejiler sayesinde Stinger konsorsiyumu gereklerini zamanında ve tam olarak yerine getirirken, Türkiye’ye kazandırdığı yetişmiş insan gücü sayesinde dışarıdaan alınan teknolojileri iyi inceleyip çözümleyerek yeni ürünleri tasarlayıp üretmiştir. Geçerek roket/füze alanında uzman millî bir sanayi oluşturmuştur.

2017 yılında Dünyanın En İyi 100 Savunma Sanayii Firması sıralamasına 98. sıradan giren Roketsan 2018 yılında 96., 2019 yılında ise 89. olmuştur.

Kaynak: Hürriyet.com, Milliyet.com,DHA, roketsan.com

Related posts

Rusya Hipersonik Tsirkon Füzesini Test Etti

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Mars’ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirildi

Vildan Çelik

Orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopterimizde görev alacak

Fatih Akgün

Yorum Yap